V Paříži za přísných bezpečnostních opatření začal klimatický summit
V Paříži dnes začala konference OSN o klimatických změnách. Světoví státníci budou za mimořádných bezpečnostních opatření jednat o závazných krocích ke snížení emisí skleníkových plynů. Dohromady bude na konferenci, která potrvá dva týdny, zastoupeno 195 zemí.
Na zahájení promluví hlavy států a vlád zúčastněných zemí včetně amerického prezidenta Baracka Obamy nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Za Českou republiku vystoupí vpodvečer premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.
Klimatický summit doprovází po nedávných teroristických útocích v Paříži přísná bezpečnostní opatření. Francouzské úřady povolaly na zajištění bezpečnosti konference téměř 11 tisíc příslušníků pořádkových sil.
Obama a Hollande uctili před klubem Bataclan oběti pařížských útoků
Číst článek
Klid v hlavním městě ale v předvečer summitu narušila nepovolená demonstrace. Aktivisté z organizace Anticop 21 nerespektovali zákaz shromažďování a na náměstí Republiky se střetli s policií.
Mnozí měli zahalené tváře a skandovali hesla jako „výjimečný stav rovná se policejní stát“ a „požadujeme právo demonstrovat“. Na bezpečnostní síly házeli láhve i boty, kterými pokryli náměstí. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a přes 200 lidí zadržela.
Počínání aktivistů, u kterých se našly i bowlingové koule, odsoudil francouzský prezident François Hollande. Označil ho za politováníhodné.
Stop růstu globální teploty
Cílem klimatické konference má být dohoda, která zajistí, že globální teplota nevzroste o víc než 2 stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí. Právě rozdíl 2 stupně v teplotě oproti konci 19. století je všeobecně považovaný za jakýsi bod zlomu, po kterém bude mít globální oteplování katastrofální následky.
Jednotlivé země přicházejí na konferenci s vlastním závazkem, jak v příštích desítkách let sníží objem vypouštěných skleníkových plynů, a to hlavně investicí do obnovitelných zdrojů energie a opouštěním fosilních paliv.
V dlouhodobém hledisku je cílem konference změnit celý způsob, jak se na světě věci vyrábějí a konzumují.
Stále však existuje mnoho rozporů. Návrh výsledného textu má 50 stran a je stále plný závorek. Například Spojené státy nesouhlasí s tím, aby výsledkem konference byla závazná mezinárodní smlouva, prosazují dobrovolné závazky jednotlivých států.