V parlamentních volbách v Kyrgyzstánu vede opozice

Ve středoasijském Kyrgyzstánu sčítá volební komise hlasy nedělních parlamentních voleb. Historické hlasování potvrdilo přechod země - jako jediné v regionu – k parlamentní demokracii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

Podle prvních součtů získala nejvíc hlasů kyrgyzská opozice. Úřady registrují několik stížností na údajné porušení volebního zákona, vesměs jde podle nich ale jen o drobné přestupky.

Čtyři měsíce po etnických násilnostech, při nichž na jihu země zahynuly stovky lidí, se volby odehrály v klidu a bez incidentů.K volebním urnám přišla víc než polovina voličů. Vůbec největší účast zaznamenaly úřady v jihokyrgyzském Oši, kde přišlo hlasovat 66 procent lidí.

Podle prvních součtů vede ve volbách strana Ata Žurt, která má silnou podporu právě na jihu země. Těsně za ní jsou sociální demokraté a strana bývalého premiéra Felixe Kulova, který postavil kampaň na obnově blízkých vztahů s Ruskem. Prezidentka Roza Otunbajevová označila hlasování za přelomové.

Vládu bude vůbec poprvé formovat nový parlament s většími pravomocemi.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme