V páté vlně protiteroristických úderů cílem Kábul a Kandahár

Pátý den úderů proti teroristickým základnám na území Afghanistánu přinesl především těžké bombardování cílů v Kábulu a Kandaháru. Pentagon také připustil, že afghánská protivzdušná obrana představuje i nadále nebezpečí. Ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld popřel pravdivost zpráv, podle kterých Američané úmyslně v Afghánistánu bombardovali civilní cíle a vyjádřil politování nad ztrátami životů nevinných lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kábulu byly v noci slyšet nejprve nejméně čtyři silné exploze a později dalších deset výbuchů. Bomby dopadaly také v oblastech jihozápadně, západně a severovýchodně od metropole. Bombardovány byly také dvě místa u Dželálábádu. Talibanský guvernér provincie potvrdil detonaci nejméně tří bomb v Daruntě, kde podle afghánské agentury AIP leží velitelství 81.brigády talibanských milicí.

Americká letadla ve svých akcích využívají raketové podpory vojenských lodí v krizové oblasti. Pákistán poskytl pro odvetné útoky spojenců dvě letiště. Ta ale budou moci být využita pouze pro neválečné operace.

Nízko letící bitevní bombardéry a helikoptéry chtějí Spojené státy použít v další fázi odvetných útoků na cíle v Afghánistánu. Američtí piloti se připravují i na eventualitu, že padnou do zajetí.

Do Afghánistánu mezitím dorazil konvoj s 32 tunami francouzské humanitární pomoci. Pro místní obyvatele přivezl kromě osmi tun sušeného mléka také stany, plachty, konstrukční materiál, generátory a džípy.

Afghánská protitalibanská opozice se snaží dobýt klíčové město Mazáre Šaríf na severu země. Podle oficiálních afghánských zdrojů ale nechystá útok na hlavní město Kábul. Jak řekl první tajemník afghánského velvyslanectví Mudžáhiddín Mahdí v Dušanbe, opozice se na tom dohodla s bývalým králem Muhammadem Záhirem šáhem. Opozice ale varuje, že vojáci Talibanu mají velkou početní převahu. Přála by si podle Mahdího, aby vzdušné útoky Spojených států vycházely více vstříc jejím potřebám na bitevním poli.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme