V Pchjongjangu vystoupí na největší spartakiádě světa až sto tisíc cvičenců

V severokorejském hlavním městě Pchjongjangu začaly gymnasticko-taneční hry Arirang. Na největší spartakiádě světa vystoupí až sto tisíc cvičenců. Severokorejské vedení rozhodlo hry uspořádat i přesto, že se země stále nevzpamatovala z nedávných záplav. Ty na jihu zničily velkou část letošní úrody a zabily nebo zranily desítky lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejské hry Arirang začaly

Severokorejské hry Arirang začaly | Zdroj: Reuters

Pchjongjangský stadion 1. máje zaplnilo v pondělí sto tisíc cvičenců. Nápadité kreace budou na obřím stadionu předvádět čtyřikrát týdně až do začátku října.

„Asi záleží na vkusu každého. Z mého hlediska je to megalomanský kýč, který je vybudován na základě spartakiády, ale je to mnohem pompéznější událost, mnohem barevnější a velkolepější,“ hodnotí hry Arirang koreanista Petr Bláha z Orientálního ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koreanista Petr Bláha hodnotí severokorejské hry Arirang

Podle korejské tiskové agentury KCNA mají hry ukázat sílu a dovednost severokorejského lidu. Komunistická diktatura proto zve na velkolepá představení na motivy klasické korejské legendy i zahraniční turisty. Nejlevnější vstupenky přitom stojí 80 eur.

Podle Bláhy si KLDR již před několika lety uvědomila, že pokud se zúčastní také diváci ze Spojených států nebo ze západní Evropy, přijde s nimi cenná zahraniční měna a zároveň se alespoň zčásti vrátí částka vynaložená na organizování her.

Výhody pro zahraniční návštěvníky

„Zároveň však taky přítomnost cizinců slouží k tomu, aby se legitimizoval režim v očích běžných Severokorejců. Takže se často dělají takové akce, kdy se v podstatě nabízí cesta letadlem zadarmo a člověk si vlastně zaplatí jenom část nákladů," dodává Bláha.

Letošní Arirang ale bude pravděpodobně chudší než obvykle. Severní Korea se totiž potýká s nedostatkem jídla a finančních prostředků. Situaci v zemi zhoršily také nedávné záplavy, které zničily asi 3 tisíce domů a smetly úrodu z více než 60 tisíc hektarů půdy. I přesto Pchjongjang trval na konání letošních her.

Současná verze vystoupení vznikla v roce 2002. Před čtyřmi lety se Arirang dostal i do Guinessovy knihy rekordů jako největší hromadné umělecko-gymnastické představení na světě.

Jan Prokeš, Kateřina Procházková, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme