V Pekingu chtějí mít čistší toalety, smějí tam být maximálně dvě mouchy

Peking zavádí normy pro čistotu na toaletách. Podle nových pravidel mají být veřejné záchody v hlavním městě čistší a s anglickými nápisy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jak se pozná chytrá moucha od hloupé?" | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na pekingských toaletách by měly poletovat maximálně dvě mouchy. Norma dvě mouchy a dost byla podle jednoho pracovníka z pekingské radnice vytvořena pro jednodušší ověřování čistoty.

Úřady také slibují speciální školení uklízečkám a nové čisticí prostředky. Zvýšit se tak má i čistota záchodů a jejich vůně. Cizinci by už také neměli mít problémy s odlišením dámské a pánské části, vstup bude totiž nově popsán nejen v čínských znacích, ale i v angličtině.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku pekingských záchodků se zajímala asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Těmito novými pravidly se úřady v hlavním městě Číny snaží vylepšit kritickou situaci tamních veřejných toalet. V Pekingu navíc žijí stále tisíce lidí, kteří nemají doma záchody a musí veřejná zařízení používat denně.

V Pekingu je asi 12 tisíc veřejných záchodků. Jejich stav pak záleží na tom, kde se toaleta nachází nebo jak často je čištěna. Běžné ovšem je, že na záchodech v celé Číně není toaletní papír, mýdlo a často ani neteče voda.

Média ale pochybují, že lidé budou přísnější předpisy dodržovat. Podobná nařízení totiž zavedly některé městské čtvrti před olympiádou v roce 2008, kvalita toalet se ale tehdy nezlepšila.

Nová pravidla už kritizují i někteří obyvatelé. Vláda by se podle nich měla spíš zaměřit na výchovu lidí k tomu, aby sami udržovali na veřejnosti čistotu a ne zavádět nedosažitelné normy.

Zda budou za nesplnění norem hrozit nějaké postihy, zatím není jasné. Jmenovaní už jsou ale i kontroloři a vznikla i organizace WTO, což je v tomto případě Světová organizace toalet.

Igor Maňour, Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme