V Pekingu dnes proběhne historické setkání Číny a tchajwanské opozice

Historické setkání dnes zažije čínské hlavní město Peking. Prezident Čínské lidové republiky Hu ťin-tao se sejde s šéfem tchajwanské opoziční strany Kuomintang Lien Čanem. Od roku 1949, kdy před komunistickými vojsky uprchl na Tchajwan tehdejší vůdce Kuomintangu Čankajšek, je to vůbec poprvé, kdy představitel této Vlastenecké strany vstoupil na čínské území a setkal se s vůdcem komunistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boj mezi komunisty a nacionalisty vedl v roce 1949 k rozdělení Číny. Peking ale dodnes považuje Tchajwan za svou odštěpeneckou provincii. Znovuzvolený tchajwanský prezident Čen Čuen Pien i jeho demokratická pokroková strana usilují o formální nezávislost. Čína však v takovém případě hrozí použitím síly.

Šéf opozičního Kuomintangu Lien Čan podle svých slov zamířil do Číny i proto, aby snížil toto napětí. "Celý svět sleduje dění v tchajwanské úžině. Jak budeme spolupracovat a spolu mluvit. Mírová jednání jsou v zájmu obou stran. Je to naše historická odpovědnost a nikdo na to nesmí zapomínat," řekl Čan.

Pozorovatelé ale upozorňují na to, že Čan už dlouhodobě ztrácí na domácí scéně body. Stále populárnější jsou mladší politici, zejména starosta Tchaj-peje. Proto se rozhodl podniknout tuto historickou cestu do Číny, kam se coby čelní představitel Kuomintangu vrátil po více než půl století.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme