V Pekingu začal platit zatím nejpřísnější zákaz kouření

V Pekingu ode dneška platí zpřísněný zákaz kouření. Cigareta se nesmí zapálit ve veřejných budovách, v dopravních prostředcích ani u památek. Zákaz kouření v Pekingu se čínské úřady snažily prosadit už několikrát. Nikdy se ale neujal. Číňané jsou totiž jedni z nejsilnějších kuřáků na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákazu kouření v Pekingu předcházela masivní protikuřácká kampaň

Zákazu kouření v Pekingu předcházela masivní protikuřácká kampaň | Zdroj: Reuters

V Číně kouří asi tři sta milionů lidí, v hlavním městě pak víc než čtyři miliony.

Úřady se kouření v Pekingu snažily zakázat třeba před olympijskými hrami v roce 2008. Zákaz ale obyvatelé metropole nedodržovali.

O omezování kouření se vedly slovní bitvy dokonce na nejvyšších místech, tedy v Politbyru, protože výroba a prodej tabákových výrobků přinášejí do státní pokladny stovky miliard. Loni to bylo v přepočtu přes 3,5 bilionu korun.

Nyní ale vítězí protikuřácká lobby a vláda v Pekingu kromě zákazu zvýší i daň na prodej cigaret, a to z pěti na 11 procent.

Nařízení omezuje i reklamu na tabákové výrobky. Nesmí být v médiích ani na venkovních reklamních plochách.

Listina hanby

Každý, koho policie nebo inspektoři zadrží se zapálenou cigaretou, a to třeba i v blízkosti škol nebo nemocnic, dostane na místě pokutu 50 jüanů, což je v přepočtu 200 korun, v opakovaném případě pak čtyřikrát vyšší. V současnosti je přitom pokuta dvacetkrát nižší.

Koho chytí třikrát, ten už se dostane na takzvanou černou listinu hanby, jeho jméno tak bude po celý měsíc viset na vládních stránkách.

Tresty ale hrozí i firmám či restauracím a dalším podnikům, kde dojde k porušení zákazu kouření, v jejich případě mohou dostat až čtyřicetitisícovou pokutu. Pekingské úřady také zakázaly prodej tabákových výrobků v obchodech, které se nacházejí do sto metrů od škol či mateřských školek.

Zákaz kouření v Pekingu je zkouškou. Pokud se ho podaří udržet, mohla by čínská vláda zakázat kouření v celé zemi.

Zákazu kouření v Pekingu předcházela masivní protikuřácká kampaň | Foto: Reuters

Robert Mikoláš, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme