V Pekingu začala další šestistranná jednání o severokorejském jaderném programu

V Pekingu začalo čtvrté kolo šestistranných jednání o severokorejském jaderném programu. Předchozí tři kola dialogu, jehož se od roku 2002 účastní kromě KLDR také Spojené státy, Jižní Korea, Čína, Japonsko a Rusko, nezaznamenala žádný úspěch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panmundžon | Foto: Robert Mikoláš

V úvodním projevu severokorejský velvyslanec prohlásil, že hlavním cílem rozhovorů je to, aby byl Korejský poloostrov bez jaderných zbraní. Dále také slíbil, že jeho delegace bude na splnění tohoto cíle pracovat. Hlavní americký vyjednávač Christopher Hill zase na úvod Pchjongjang ujistil, že Washington uznává jeho svrchovanost.

Podle agentury AP ale americká ani severokorejská delegace ve svých prohlášeních nenabídly žádné nové návrhy ani ústupky. Vyjednavači už rovněž diskutují o možném termínu pátého kola jednání a to proto, aby se zabránilo další dlouhé přestávce. Od posledních rozhovorů totiž, kvůli neochotě KLDR vrátit se k jednacímu stolu, uplynulo už 13 měsíců.

Krize kolem severokorejského jaderného programu vypukla v říjnu 2002. Spojené státy tehdy oznámily, že Severní Korea přiznala obohacování uranu. Ta vzápětí vyhostila inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii a odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Klára Stejskalová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme