V Pekingu zasedá ÚV Komunistické strany Číny

V Pekingu se koná plenární zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Nejvyšší představitelé země rozhodují o směřování Číny v další pětiletce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Chu Ťin-tchao

Prezident Chu Ťin-tchao | Foto: Robert Mikoláš

Rozhoduje se také o nástupci současného generálního tajemníka strany a prezidenta Chu Ťin-taa. Jednání probíhá v době, kdy se objevují hlasy volající po svobodě slova i uskutečnění politických reforem v ČLR.

„Je jasné, že na pořadu dne bude avizovaná výměna vedení komunistické strany. Tomu současnému totiž skončí mandát už za dva roky,“ uvedl komentátor Radiožurnálu Milan Slezák a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zasedání ÚV Komunistické strany Číny. Téma pro komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka.

„Hned v druhém sledu se bude řešit vyrovnání rozdílů mezi chudými a bohatými Číňany, které jsou v této komunistické zemi obrovské. Pro představu zhruba deset procent nejchudších Číňanů vydělává padesátkrát méně než deset procent nejbohatších. To je klasická situace, která by jinde na světě vedla k revoluci, respektive kontrarevoluci. Toho se chce strana vyvarovat, už jen kvůli určitému pocitu ohrožení dominantní pozice.“

Otázkou navíc zůstává, jak moc ovlivňuje plány na politické reformy pozornost, která se teď na Čínu upírá poté, co Nobelovu cenu míru dostal uvězněný disident Liou Siao-po. Podle Slezáka je to záležitost, která spíše znamená více pro svět než pro Čínu samotnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o druhé Rádia Česko hodnotí situaci v Komunistické straně Číny

„Strana se bude asi muset spíše zabývat dopisem dvaceti čínských veteránů, kteří trvají na svobodě slova. Podle nich není možné, aby kdokoli ze strany cenzuroval projev samotného premiéra. Sám premiér Wen Ťi pao podobné reformy schvaluje a dá se očekávat rovněž vnitrostranický boj s jeho přívrženci a protireformním křídlem. Hlavním argumentem premiéra je udržitelnost ekonomického růstu, a to v závislosti na provedených reformách,“ uzavřel Slezák.

Rovnováha sil je zatím ve prospěch konzervativců. „I když budou reformátoři ještě teď poraženi, není to prohra celková, protože reformní návrhy se vracejí již po celých dvacet let, když byly tehdy naprosto utlumeny po masakru na Náměstí nebeského klidu,“ míní Slezák.

Po dnešním zasedání může být jasnější, kdo bude budoucím vůdcem. Šance má podle Slezáka dnešní viceprezident Si Ťin-pching: „Pokud bude zvolen do vysoké funkce ve vojenské komisi komunistické strany, bude to známka toho, že bude stoupat dále.“

Může se prý stát, že se odtrhne od dosavadních spojenců a nasměřuje vývoj liberálnějším směrem. Svoji roli mohou také sehrát mladí Číňané, kteří mají možnost cestovat a studovat v zahraničí a po návratu do vlasti jim může větší svoboda chybět.

Čína investuje do roku 2015 čtyři biliony jüanů, tedy asi 10,5 bilionu korun. V pořadí dvanáctá pětiletka se má soustředit na podporu devíti klíčových odvětví včetně informačních technologií, nových zdrojů energie, biologie či ochrany přírody.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek, Lucie Maňourová, Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme