V Pekingu zasedají přední čínští komunisté, čekají se velké reformy

Zhruba čtyři stovky komunistických lídrů z celé Číny ode dneška tajně jednají v Pekingu o budoucnosti země. V kuloárech se šeptá, že jejich letošní debaty a následná rozhodnutí budou reformní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd čínských komunistů v Pekingu

Sjezd čínských komunistů v Pekingu | Zdroj: Reuters

Dříve než ale vejdou v platnost zákony, na kterých se v nadcházejících čtyřech dnech čínští politici shodnou, nikdo se o nich nedozví.

Třetí plenární zasedání 18. Ústředního výboru ale významné bude. Je to dáno tím, že noví lídři - prezident, premiér a vláda - jsou v pozicích už zhruba rok, jsou v nich stabilizovaní a připraveni ke změnám, byť i kosmetickým.

Letošní rok dávají někteří do souvislosti s rokem 1978, kdy Teng Siao-pching poprvé představil své ekonomické reformy, díky kterým se Čína otevřela světu. Za 35 let se však změnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjezdu čínských komunistů v Pekingu mluvila asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Čínští komunisté navíc slibují reformy každoročně anebo alespoň každých pět let. Už i loni při nástupu do funkce takto mluvil prezident Si Ťin - pching a nic významného se nestalo.

Čínská tisková agentura Xinhua, tedy prostředník komunistické strany, nicméně informuje o možných ekonomických a sociálních o reformách. Mluví se o změnách v přísném systému registrace bydliště, omezující volné stěhování občanů, nebo o politice jednoho dítěte.

Ta v Číně funguje už od roku 1979 a zakazuje čínskému obyvatelstvu ve většině případů více než jedno dítě. V případě ekonomických změn může prý dojít i k dlouho očekávané liberalizaci finančního trhu nebo reformě státních podniků. Co vejde v platnost, je však zatím otázkou.

Bezpečnostní opatření, obrněné vozy ne

Peking je vždy v období sjezdů komunistů přísně hlídán. Letos navíc policie reaguje zpřísněním bezpečnostních opatření také kvůli nedávným dvěma útokům - jednom v centru Pekingu a druhém tento týden v centrální provincii Šan - si na symboly spojené s komunistickou stranou.

Situace ale není tak vyhrocená, jako tomu bylo loni při loňském sjezdu, na kterém byl jmenován nový prezident, premiér a členové Nejvyššího výboru politbyra. Zvýšená bezpečnost je v okolí „tajného místa" hotelu, kde všech 376 komunistických lídrů ode dneška zasedá.

Na rozdíl od minulých sjezdů ale v ulicích nejsou obrněné vozy ani jiná zpřísněná opatření, která by nějak výrazně omezovala život lidí.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme