V Perském zálivu se potopil ropný tanker

Plavidlo, které pašovalo ropu z Iráku, zachvátil v noci na dnešek požár. Hořet údajně začalo v důsledku zkratu v elektrické síti. Loď se během několika hodin potopila v mezinárodních vodách. Jak z oblasti hlásí spolupracovnice Českého rozhlasu Simona Hejlová, do moře zatím žádná ropa neunikla. Tanker jí přepravoval téměř šest tisíc tun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprávu o hořícím plavidle, potápějícím se v severní části Perského zálivu asi 120 kilometrů od kuvajtského pobřeží, potvrdilo ráno americké námořnictvo, které hlídkuje v mezinárodních vodách. Tanker se plavil pod honduraskou vlajkou a pašoval ropu z Iráku. Americkému námořnictvu se podařilo zachránit všech 14 členů posádky. Podle kuvajtské organizace pro ochranu životního prostředí zatím z hořícího tankeru nezačala vytékat ropa. Kuvajt v současné době čelí jiné rozsáhlé ekologické katastrofě - v jeho pobřežních vodách uhynulo od poloviny srpna z dosud nejasných příčin dva a půl tisíce ryb.

Americká námořní základna v Bahrajnu později potvrdila, že tanker Chalíd I nedodržel sankce OSN týkající se vývozu irácké ropy. Americké námořnictvo rovněž uvedlo, že loď byla zastaralá a neodpovídala mezinárodním bezpečnostním předpisům.

Simona Hejlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme