V Perském zálivu se potopil ropný tanker

Plavidlo, které pašovalo ropu z Iráku, zachvátil v noci na dnešek požár. Hořet údajně začalo v důsledku zkratu v elektrické síti. Loď se během několika hodin potopila v mezinárodních vodách. Jak z oblasti hlásí spolupracovnice Českého rozhlasu Simona Hejlová, do moře zatím žádná ropa neunikla. Tanker jí přepravoval téměř šest tisíc tun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprávu o hořícím plavidle, potápějícím se v severní části Perského zálivu asi 120 kilometrů od kuvajtského pobřeží, potvrdilo ráno americké námořnictvo, které hlídkuje v mezinárodních vodách. Tanker se plavil pod honduraskou vlajkou a pašoval ropu z Iráku. Americkému námořnictvu se podařilo zachránit všech 14 členů posádky. Podle kuvajtské organizace pro ochranu životního prostředí zatím z hořícího tankeru nezačala vytékat ropa. Kuvajt v současné době čelí jiné rozsáhlé ekologické katastrofě - v jeho pobřežních vodách uhynulo od poloviny srpna z dosud nejasných příčin dva a půl tisíce ryb.

Americká námořní základna v Bahrajnu později potvrdila, že tanker Chalíd I nedodržel sankce OSN týkající se vývozu irácké ropy. Americké námořnictvo rovněž uvedlo, že loď byla zastaralá a neodpovídala mezinárodním bezpečnostním předpisům.

Simona Hejlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme