V Peru kvůli protestům výjimečný stav

Peruánská vláda vyhlásila výjimečný stav v jihoperuánském městě Arequipa. Už čtvrtý den tam pokračují protesty proti privatizaci místních elektrických společností, které si vyžádaly asi 100 raněných. Prezident Alejandro Toledo se rozhodl k tomuto opatření po mimořádné schůzi vlády. Výjimečný stav má obnovit klid ve druhém největším městě země, ale týká se rovněž celého departementu téhož jména.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace

Mimořádná opatření mají trvat 30 dní, po nichž má pořádek zajišťovat armáda. Nepokoje a protesty se šíří od pátku. Demonstranti blokují příjezdové silnice a obsadili i letiště. Na hodinu na něm byl přerušen provoz a hlavní budova byla zdevastována. V ulicích Arequipy jsou barikády, lidé obsadili veřejné budovy a střed města byl zpustošen. Demonstrace svolali odboráři a místní organizace, které nesouhlasí s Toledovým programem privatizací.

Toledo prohlásil, že Obrovský požáru v americkém Coloradu založila zaměstnankyně u správy lesů. Osmatřicetiletá Terry Bartonová se přiznala, že oheň, který zničil v národním parku Pikes porost na ploše 40.000 hektarů a 22 domů, rozpoutala sama. Doznala prokuratuře, že při pochůzce, při které bylo jejím úkolem dohlédnout, zda někdo neporušuje zákaz rozdělávání ohně, sama zapálila plamen v prostoru určeném pro kemping. Oheň se ale začaly šířit a jí se je nepodařilo udusit. Bartonová byla obviněna ze žhářství, poškození federálního majetku a způsobení škody za 100 tisíc dolarů. Bude-li shledána vinnou, čelí trestu deseti let vězení a pokutě čtvrt miliónu dolarů. Před denverským federálním soudem stane dnes.

Požár se šíří od 8. června; podařilo se ho zvládnout asi z 35 procent, ale z domů muselo být evakuováno na 5 a půl tisíce lidí. Je jedním ze sedmi ohnisek, s nimiž se nyní potýkají američtí požárníci. V Kalifornii plameny zničily v sobotu 1400 hektarů a pět domů a další požáry jsou hlášeny z Nového Mexika a Arizony.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme