V Petrohradu začíná summit G20. Jednání provází mimořádná bezpečností opatření

V ruském Petrohradu dnes odpoledne za mimořádných bezpečnostních opatření začíná setkání představitelů dvaceti nejvyspělejších států světa, summit G20. Tématem mají být ekonomické problémy současného světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petrohrad se připravuje na summit zemí G20 | Zdroj: Reuters

V hermeticky uzavřeném prostoru Konstantinovského paláce budou diskutovat prezidenti, premiéři a šéfové nejvlivnějších mezinárodních organizací. Chybět nebudou ani německá kancléřka Angela Merkelová nebo americký prezident Barack Obama.

Kromě ekonomických záležitostí se očekává i debata o syrské krizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy summitu sleduje přímo v Petrohradě zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Nejsledovanější bude určitě setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického prezidenta Baracka Obamy. U jednacího stolu nebudou sedět vedle sebe, ale na opačných koncích. I to charakterizuje současnou chladnou úroveň vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Prestižní summit přišel Rusko na dvě miliardy rublů, což je zhruba přes miliardu korun. Obyvatelům Petrohradu po něm zůstane kus nově vybudované cesty v okolí letiště Pulkovo.

Celý Petrohrad je slavnostně vyzdobený trikolorami a barvami, na ulicích jsou dobrovolníci i policisté. Obyvatelé města si uvědomují, že jsou svědky historické události. Město připravilo i bohatý kulturní program.

Pozorovatelé nevylučují setkání Putin - Obama

Ruský prezident na jedné straně jednacího stolu, jeho americký kolega úplně na opačném konci. Už zasedací pořádek summitu skupiny G20, který dnes začíná v Petrohradu, vypovídá, v jakém stavu jsou vztahy obou velmocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Agendě summitu se věnoval komentátor ČRo Milan Slezák

Schůzka jejich lídrů není v plánu - ale komentátoři ji úplně nevylučují. Už vzhledem ke stále akutnější situaci kolem Sýrie a plánu Američanů podniknout tam vojenský zásah.

Případná schůzka prezidentů Jelcina a Obamy by byla zřejmě krátká, předpověděl zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Smysl by měla. Prezident Obama řekl, že neustane s pokusy přesvědčit prezidenta Putina, aby se k němu nějakým způsobem v otázce Sýrie přiklonil.“

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme