V plamenech skončilo opium, heroin i marihuana. Barma a Thajsko spálily drogy za 23 miliard

Barma a Thajsko spálily v pondělí narkotika v tržní hodnotě za miliardy korun. Ukázaly tak i odhodlání dosáhnout obratu v boji proti výrobě a pašování drog v jihovýchodní Asii, poznamenala agentura AFP.

Yankoun / Maynmar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči jsou připraveni hasit oheň ze zapálených drog k Mezinárodnímu dni boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi. Yangon, Myanmar | Zdroj: Reuters

"Jde o největší pálení drog v dějinách Barmy," uvedl představitel místní policie k akci načasované k pondělnímu Mezinárodnímu dni boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi.

Barma, řízená vládou někdejší opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, zůstává jedním z největších výrobců drog na světě, což je dědictví po desítkách let vlády vojenské junty.

V plamenech v Barmě skončilo opium, heroin, marihuana a metamfetamin v přepočtu za zhruba devět miliard korun. V Thajsku se tržní hodnota spálených drog odhadovala na skoro 14 miliard Kč.

Území, kde se stýkají hranice Barmy, Thajska a Laosu, proslulo pod názvem Zlatý trojúhelník. Tato oblast byla dlouho hlavním místem výroby opia a heroinu na světě, než toto prvenství převzal Afghánistán. Skoro veškeré nelegální pěstování máku v Barmě se odehrává ve státu Šan na východě země, který je druhým největším producentem opia na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme