‚V podstatě ruský. A v rozporu s ústavou.‘ Gruzínská prezidentka vetovala zákon o zahraničním vlivu

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o zahraničním vlivu, proti kterému v Tbilisi v posledních týdnech demonstrovaly desetitisíce Gruzínců jako proti „ruskému zákonu“. Jeho odpůrci jej pokládají za známku obratu Tbilisi od Evropské unie k Rusku, které okupuje část gruzínského území. Vládní strana Gruzínský sen má ale v parlamentu dost poslanců, aby veto hlavy státu přehlasovala.

Tbilisi (Gruzie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na protestním shromáždění proti návrhu zákona o „zahraničních agentech“, Tbilisi, Gruzie, 1. května 2024

Demonstranti na protestním shromáždění proti návrhu zákona o „zahraničních agentech“, Tbilisi, Gruzie, 1. května 2024 | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

„Vetovala jsem ‚ruský zákon‘,“ řekla Zurabišviliová na tiskové konferenci podle ruské státní agentury RIA Novosti. „Vetovala jsem zákon, který je ve své podstatě ruský a který je v rozporu s naší ústavou,“ řekla prezidentka podle agentury AFP.

‚Policie vytahuje lidi z aut a odváží kdo ví kam.‘ Sen Gruzínců o EU se může letos rozplynout

Číst článek

Vládní strana Gruzínský sen tento týden prosadila návrh zákona, podle kterého se zpravodajská média a nevládní organizace musí registrovat jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než 20 procent svého rozpočtu ze zahraničí.

Předloha vyvolala tento měsíc v Tbilisi masové protesty.

Odpůrci jej označují za „ruský zákon“, sepsaný po vzoru Ruska, kde podobné právní předpisy umožnily Kremlu potlačit opozici a umlčet nezávislá média. Evropská unie a Severoatlantická aliance vyzvaly Gruzii, aby tento kontroverzní zákon stáhla, jeho přijetím podle nich schází z cesty ke vstupu do těchto institucí.

Podle vládní strany má norma vnést pořádek do financování nevládních organizací. Při prosazování zákona zazněla od předáků vládní strany i ostře protizápadní vyjádření a varování, že po říjnových parlamentních volbách dojde k zúčtování s opozicí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme