V policejní fiasko se změnil transport jaderného odpadu do meziskladu v Německu

V blamáž pro německou polici se změnila přeprava vyhořelého jaderného paliva z Francie do meziskladu v německém Gorlebenu. Tisíce aktivistů bránily v průjezdu transportu jedenácti kontejnerů s radioaktivním obsahem. Strážci zákona zvolili vůči demonstrantům velmi mírný postup, který se ale naprosto minul účinkem. Rozhodnutí velících důstojníků kritizují i policejní odbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderný protest | Zdroj: ČTK

Masivními blokádami, které v Německu nemají za poslední léta obdoby, dokázali odpůrci atomu transport vyhořelého paliva prakticky zastavit. Kontejnery přitom do Gorlebenu měly dorazit už v sobotu.

Policisté ale vedou sisyfovský boj se stovkami aktivistů, kteří převážně vsedě průjezdu transportu brání. Vydatnou pomoc v podobě dodatečných překážek jim přitom poskytují těžké betonové pyramidy i traktory místních zemědělců.

Strategii 'deeskalace', kterou zvolili velitelé pořádkových sil, tedy odnášení demonstrantů ze silnice a kolejí po jednom, označil šéf policejních odborů Rainer Wendt za 'trapnou'. Podle něj měli policisté naopak zvolit taktiku nulové tolerance a aktivisty nemilosrdně zatýkat.

Jiří Hošek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme