V polské Poznani začala megakonference OSN o změnách klimatu

V polské Poznani začala dvanáctidenní konference OSN o klimatických změnách. Účastní se jí devět tisíc delegátů z více než 180 zemí světa. Mají připravit podklady pro nový protokol o snížení emisí skleníkových plynů, který v roce 2012 nahradí protokol z Kjóta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poznaňský Rynek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Summit OSN zahájil polský premiér Donald Tusk. Řekl, že globální oteplování vyžaduje globální reakci. "Žádný stát, skupina zemí ani organizace není schopná odpovědět na tuto výzvu samostatně. Ochrana klimatu bezesporu vyžaduje globální solidaritu. Úsilí spojené se zastavením oteplování musí být rozděleno podle historické odpovědnosti i technologických a hospodářských možností jednotlivých zemí," uvedl Tusk.

Polský premiér věří, že poznaňská konference bude dobrým základem pro hlavní klimatický summit, který se bude konat za rok v Kodani, aby se tam podepsal nový protokol o snížení emisí skleníkových plynů. .

Země Evropské unie se pokusí dojít ke společnému stanovisku, které by přimělo velké znečišťovatele ovzduší - jako jsou Spojené státy nebo Čína - aby se k novému protokolu připojily.

Evropská unie chce jít příkladem a prosazuje zásadu "třikrát dvacet": Do roku 2020 plánuje snížit emise skleníkových plynů o 20 procent. Za 18 let by celá jedna pětina energie měla pocházet z obnovitelných zdrojů.

Megakonferenci Spojených národů doprovázejí také výstavy nejnovějších technologií, které mají snížit množství nebezpečných emisí. Vedle automobilů na vodíkový pohon, elektrických bicyklů nebo skútrů návštěvníci uvidí také příklady komplexních řešení.

"Máme tady model prvního města, které nebude produkovat vůbec žádné emise oxidu uhličitého. Je to Mazdar City v emirátu Abú Dabí," uvedl ministr životního prostředí Marek Nowicki.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme