V polském Lešně si J. A. Komenského váží

Učitel národů - Jan Amos Komenský se dnes stane patronem Státní vyšší školy v polském Lešně. Před školou byl světoznámému pedagogovi odhalen jeho pomník. Ne náhodou právě v Lešně. Tam totiž Komenský strávil přes 20 let života a ve zdejší českobratrské tiskárně byla vytištěna řada jeho knih.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. A. Komenský | Foto: Věra Strnadová

Slavnostního zahájení akademického roku ve škole Jana Amose Komenského v Lešně se účastní i česká ministryně školství, mládeže a sportu Petra Buzková. O památky na českého velikána v Lešně se zajímal varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Jan Amos Komenský přišel do Lešna se skupinou pobělohorských emigrantů v roce 1628. Svůj domov, do kterého se vracel, tu měl až do roku 1656. Byl rektorem zdejšího akademického gymnázia. V lešenské českobratrské tiskárně spatřily světlo světa takové knihy jako Labyrint světa, Brána jazyků otevřená, nebo Informatorium školy mateřské.

Dům, kde Komenský žil a škola, ve které přednášel se do dnešní doby nedochovaly. Stojí ale kostel sv. Jana Křtitele někdejší hlavní svatostánek evangelické komunity v Lešně.

"Tady sloužil Komenský bohoslužby. Tady se konaly synody Jednoty Bratrské," řekl mi v kostele předseda Lešenského kulturního sdružení Aloizy Konion. Kousek od kostela na náměstí pojmenovaném po učiteli národů stojí busta Jana Amose Komenského. K ní dnes přibyl i pomník slavného pedagoga před Státní vyšší školou, která ode dneška ponese jeho jméno. Podle rektora školy Wieslawa Osińského tím chtějí občané Lešna uctít jednu z nejslavnějších osobností, která se zapsala do dějin města.

"Má to být pocta velkému geniálnímu Čechovi. Pedagogovi a moudrému reformátorovi školství. Pojmenování školy po Komenském má také symbolizovat náš duševní postoj. Otevřenost vůči světu a ideálům tolerance."

Státní vyšší škola není v Lešně první, která nese jméno Komenského. Do svého názvu jej zapsala i zdejší Střední ekonomická škola. Jeho 4 metrový pomník před školou je ale první sochou celé postavy jakékoli významné osobnosti v Lešně.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme