V polském Sejmu zasednou otevřený homosexuál a transexuálka

Nejeden polský politik se červená, když má mluvit o homosexuálech nebo transsexuálech. Teď si musí zvyknout na to, že takoví lidé s ním budou pracovat. Po nedávných volbách se totiž do polského Sejmu dostali také členové liberální strany Hnutí Palikota a jsou mezi nimi i dva zástupci sexuálních menšin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Grodzká. První transsexuálka v polském Sejmu

Anna Grodzká. První transsexuálka v polském Sejmu | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Dali si nelehký úkol. Chtějí změnit polskou politiku a společnost.

V okamžiku, kdy polská média oznámila výsledky parlamentních voleb, bylo jasné, že došlo k přelomové události. Do Sejmu se totiž dostal otevřený homosexuál Robert Biedroň a transsexuálka Anna Grodzká. V polské konzervativní společnosti něco nevídaného.

Přehrát

00:00 / 00:00

zblizka-grodzka-sejm.mp3

"To svědčí o tom, že čím dál více Poláků respektuje to, že lidé jsou jiní. Demokracie nemůže být diktaturou většiny, ale systémem, ve kterém jsou zastoupené názory různých skupin společnosti. Tedy i lidí, kteří mají například odlišnou sexuální orientaci," říká mi Anna Grodzká.

"Vždy jsem snil o tom, abych mohl ovlivnit změnu myšlení Poláků, aby byli více otevřenou, moderní společností. Dnes budu mít také vliv na zákony v naší zemi," těší se si Robert Biedroň, známý bojovník proti homofobii. Co by chtěli oba čerství politici změnit především?

"Například se musí změnit zákon o umělém oplodnění. To musí být hrazeno ze zdravotního pojištění. Naše společnost totiž stárne, chybí nám děti a neplodným párům ještě komplikujeme život. A je to kvůli tlaku církve, které se politici bojí. Katolická církev má v Polsku přímý vliv na politickou scénu. To je nepřípustné. To nemá s demokracií nic společného," stěžuje si sedmapadesátiletá Anna Grodzká.

Celý život se cítil být ženou

Donedávna ještě byla Krzystofem. Celý život ale cítila, že je spíše ženou. A tak si nechala změnit pohlaví, rozvedla se a před dvěma lety ji soud prohlásil za Annu. Teď chce měnit polskou politiku. Spisovatel Mariusz Szczygiel jí drží palce.

"Myslím si, že to je taková malá revoluce. To je osudový okamžik polského parlamentu. Ve státě, ve kterém jsme téměř všichni vězni katolické mentality, je to opravdu průlom," tvrdí autor bestselleru Gottland.

"To znamená, že jsme víc tolerantní, víc otevření a že ten obraz polské společnosti, která je zaostalá a bigotní, prostě pomalu mizí," dodává Szczygiel.

Polské poslance čeká novinka. Do lavic s nimi zasedne sedmapadesátiletá transsexuálka Anna Grodzká | Foto: Petr Vavrouška

A noví, liberální politici v Sejmu přiznávají, že bude záležet na samotných Polácích jestli budou mít odvahu konzervativní image své země změnit.

"Pokud se nám podaří získat podporu společnosti a Poláci budou reagovat pozitivně na naše návrhy, tak to konzervativní myšlení změníme. Pokud ale bude společnost ospalá, bude se bát změny, pak to bude obtížné. Vždy se totiž najdou politici, kteří se budou právě na konzervativní nálady veřejnosti odvolávat. Budou brzdit nutné změny," varuje Anna Grodzká.

Rád bych, aby Polsko bylo více tolerantní, říká Robert

"Chtěl bych prosadit pár zákonů, které by z Polska učinili více tolerantní zemi. Rád bych změnil kulturu samotných poslanců, aby pochopili, že polská společnost je různorodá. Že homosexuálové jsou její součástí," říká mi Robert Biedroň.

Jako otevřený homosexuál to nebude mít v polském Sejmu jednoduché.

"Řada poslanců mě v minulosti urážela a určitě je teď v Sejmu potkám. Věřím ale, že naše přítomnost, mě a Anny Grodzké, způsobí, že politici už si netroufnou být tak neomalení. Že debata o sexuálních menšinách bude kulturní," přál by si Biedroň.

"Zatím jsem pro lidi takovou zajímavostí. Ale doufám, že uvidí, že jsem úplně normální osobou. A o to jde především. Poláci pochopí, že transsexuálové nemají rohy, ocas, nejsou to žádní ďáblové," předpovídá Grodzká, první transsexuálka v polském Sejmu.

"Už samotný fakt, že oni dva v Sejmu jsou, Biedroň jako otevřený homosexuál a paní Grodzká, to už je takový plamínek. Doufám, že to nebude jen plamínek a že z toho vznikne nějaký větší oheň," dodává s nadějí spisovatel Mariusz Szczygiel.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme