V Polsku bude vládnout pravice

Parlamentní volby v Polsku vyhrála pravice. Vítězem se podle předběžných výsledků stala konzervativní strana Právo a spravedlnost. Na druhém místě skončila liberální Občanská platforma. Představitelé obou těchto stran už před volbami prohlásili, že v případě úspěchu vytvoří vládní koalici. V parlamentu by měly získat jasnou většinu. K volbám přišel rekordně nízký počet voličů - pouhých 39 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczynski | Zdroj: ČTK

Částečné výsledky po sečtení 60 procent hlasů dávají konzervativní formaci Právo a spravedlnost téměř 26,5 procenta hlasů. Na druhém místě je s 24 procenty liberální Občanská platforma.

Vítězné pravicové strany by měly mít jasnou většinu v parlamentu. Ze 460 poslaneckých křesel by měly obsadit 274 - Právo a spravedlnost zatím 151 a Občanská platforma 123. V Senátu mohou obsadit 48 a 27 z celkem 100 křesel.

Dosud vládní Svaz demokratické levice je podle očekávání velmi oslabený, získal necelých 11 procent. Lépe zatím dopadá i formace Sebeobrana, které předběžné výsledky dávají 12 procent. Do parlamentu se dostane i pravicově populistická Liga polských rodin s osmi procenty a sedm procent hlasů dali voliči lidovcům.

"Chtěl bych věřit a jsem hluboce přesvědčený, že se naše dva úspěchy sečtou, že půjdeme společnou cestou a zvítězíme v zájmu Polska," prohlásil předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński, který zřejmě bude sestavovat příští vládu.

"Předběžně mě berte jako kandidáta na premiéra, pokud se volební výsledky nezmění," prohlásil šestapadesátiletý Kaczynski. Poraženému kandidátovi na premiéra za Občanskou platformu Janu Rokitovi nabídl funkci vicepremiéra a ministra zahraničí. Rokita zatím neodpověděl.

"Nejprve chci slyšet, kdo je premiérem, jaký je vládní program, jestli budeme daně zvyšovat nebo snižovat, jak chce vláda zvýšit produktivitu práce a co bude dělat s nezaměstnaností. Pak chci znát složení vlády počínaje premiérem a teprve nakonec budu řešit otázku, jestli nějaký Jan Rokita v té vládě zasedne a v jaké v funkci," řekl Rokita.

Pokud bude Kaczyński realizovat svůj program, čekají Polsko velké změny. Právo a spravedlnost chce společnost očistit od bývalých agentů, zkorumpovaných postkomunistů, přijmout novou ústavu a vytvořit čtvrtou republiku. S koaličním partnerem se ale rozchází v řadě názorů na hospodářskou politiku, zejména v oblasti daní.

Podle prezidenta Aleksandra Kwaśniewského to vláda nebude mít jednoduché. "Přeji jim všechno nejlepší, protože Polsko potřebuje dobrou vládu. Musí ale najít schopné odborníky, a těch máme nedostatek. Tyto strany si budou muset zvyknout, že je média už nebudou rozmazlovat jako dosud. Realisticky vzato, příští vláda nebude mít snadný život," řekl polský prezident.

Vítězství v parlamentních volbách značně komplikuje Právu a spravedlnosti volby prezidentské, které budou konat 9. října. Šéf strany Jaroslaw Kaczyński se má stát příštím premiérem. Otázkou je, zda to pomůže jeho bratrovi Lechovi Kaczyńskému v prezidentských volbách.

Výsledky voleb ukazují, že Poláci si přejí určitou rovnováhu. Nechtějí, aby prezident a premiér byli z jedné strany. Primátor Varšavy Lech Kaczyński soupeří o nejvyšší úřad ve státě se šéfem koaliční Občanské platformy Donaldem Tuskem. Ten zatím v průzkumech přesvědčivě vede.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme