V Polsku byly tajné věznice CIA, připustil bývalý prezident Kwaśniewski
Bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski vůbec poprvé připustil, že na polské půdě byly tajné věznice CIA. Polští politici jejich existenci dosud popírali. Z nové americké zprávy o práci CIA ale vyplývá, že američtí vyšetřovatelé vězně podezřelé z terorismu na polském území nejenom zadržovali, ale také mučili.
„Američané požádali Polsko o klidné místo, kde by mohli vyslýchat a získávat informace od lidí, kteří s nimi chtěli spolupracovat,“ vysvětloval dnes bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski.
Bylo to v letech 2002 a 2003, kdy byl v úřadě, ale nevěděl, co se na utajovaném místě děje. V nové zprávě amerického Senátu o CIA jsou názvy zemí, kde vyšetřovatelé při výsleších mučili podezřelé z terorismu, začerněné.
Bývalý polský prezident Kwaśniewski připustil, že na polské půdě byly tajné věznice CIA. Více zpravodaj Vít Pohanka
Ze jmen přinejmenším dvou zadržených ale jasně vyplývá, že mezi ně patřilo i Polsko. V této souvislosti se mluví zejména o armádním středisku u vsi Stare Kiejkuty.
Podle zprávy o výslechových metodách americké Ústřední zpravodajské služby zveřejněné Senátem CIA před 11 lety také uplatila značnou sumou Polsko, které hrozilo, že přestane přijímat další vězně do tajné americké věznice na svém území.
„Ve velké míře zradili za peníze polskou ústavu a všechny hodnoty, které jsou s ní spjaty,“ řekl na adresu tehdejších polských představitelů viceprezident varšavské Helsinské nadace pro lidská práva Adam Bodnar.
CIA zřejmě zaplatila Polsku za přijetí dalších vězňů, tvrdí zpráva Senátu USA
Číst článek
Ve zprávě se píše, že částka se měla pohybovat v milionech dolarů. Už v lednu americký list Washington Post psal na základě výpovědi nejmenovaného zdroje ze CIA, že šlo o 15 milionů. S touto cifrou dnes média operují.
Aleksander Kwaśniewski ale uvedl, že americké zpravodajské služby platily za využití některých objektů a areálů už od 90. let. Chtěl tak vyvrátit dojem, že peníze měly sloužit k tomu, aby vlivní lidé o věznění mlčeli.
Zveřejnění zprávy o praktikách CIA v boji proti terorismu - téma pro washingtonskou zpravodajku Lenku Kabrhelovou
Peníze si tajné služby předávaly v hotovosti, což je podle Kwaśniewskeho při podobných transakcích celkem běžné.
Případ bude mít velmi pravděpodobně právní dohru. Současný polský prezident Bronislaw Komorowski se nechal slyšet, že to nepochybně bude velký impuls pro další vyšetřování.
Krakovská prokuratura se navíc už léta snaží vypátrat, jestli opravdu bylo, nebo nebylo na polské půdě tajné americké vězení. Včera uvedla, že si senátní zprávu o praktikách CIA z USA vyžádá, a to zřejmě v "nezačerněné" podobě.
CIA se brání kritice za své metody během výslechů. Prý zachránily mnoho životů
Číst článek
Americká CIA svůj program výslechů podezřelých z terorismu brání. Metody, jakými vyslýchala podezřelé z terorismu po útocích z 11. září 2001, považuje za odůvodnitelné a ospravedlnitelné. Zároveň tvrdí, že pomáhala chránit lidské životy.
Prezident Barack Obama řekl, že používání mučících postupů výrazně poškodilo pověst USA ve světě. Zprávu ale bere za šanci pohnout se dál.
„Zveřejnění zprávy bylo velmi důležité pro to, abychom se měli o co opřít a aby veřejnost pochopila důvody, proč jsem podobné praktiky okamžitě po příchodu do úřadu zakázal,“ řekl.
Podle svých slov doufá, že zveřejnění zprávy o CIA nepovede k novým sporům, ale k tomu, že podobné praktiky už budou navždy minulostí.
Mezinárodní organizace vyzvaly ke stíhání
Mezinárodní organizace už kvůli mučení podezřelých z terorismu vyzvaly k trestnímu stíhání amerických úředníků. Podle OSN by mu měli čelit všichni vysocí představitelé vlády bývalého prezidenta George Bushe, kteří stáli u zrodu kontroverzního programu CIA.
„Mučení je protizákonné, nemorální, špatné a nefunguje. Spojené státy překročily po zářijových útocích své pravomoci,“ soudí Lara Pitterová z organizace Human Rights Watch.
Pitterová také připomněla, že praktiky jako topení nebo spánková deprivace jsou podle amerických zákonů nelegální.
Ministerstvo spravedlnosti však uvedlo, že trestné řízení ohledně programu CIA neplánuje.