V Polsku končí předvolební kampaň před nedělními parlamentními volbami

V Polsku dnes končí předvolební kampaň před nedělními parlamentními volbami. Lídři politických stran se budou snažit na poslední chvíli přesvědčit Poláky, aby šli k volbám. Volební účast bývá v Polsku velmi slabá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk | Foto: Filip Jandourek

Polští politici mohou voliče přesvědčovat do dnešní půlnoci. Předvolební průzkumy staví do pozice hlavního favorita vládní Občanskou platformu premiéra Donalda Tuska, kterého se snaží dohnat lídr opozice Jaroslaw Kaczynský se svou národně-konzervativní stranou Právo a spravedlnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební situaci v Polsku přiblížil ve Světě o deváté politolog Josef Mlejnek

Oba největší favorité na post předsedy vlády se ale během kampaně vyhnuli přímému střetu. Vystoupení ve společné televizní debatě totiž odmítli.

Překvapením závěru kampaně je silná pozice Hnutí Palikota, strany fungující teprve od června. Ta například slibuje zrušení vyučování náboženství na školách, zdanění církve a legalizaci marihuany.

„Zdá se, že podle všech průzkumů by měla Občanská platforma zvítězit, ale klíčovou otázkou bude, o kolik zvítězí a kdo všechno další se ještě dostane do parlamentu,“ komentoval předvolební situaci v Polsku politolog Josef Mlejnek ve Světě o deváté.

Podle jeho názoru letošní polské volby do jisté míry připomínají volby v Česku v roce 1996, do nichž šla ODS se sloganem ‚Dokázali jsme, že to dokážeme‘.

„ODS se chtěla pochlubit úspěšnou transformací a trochu se jí to vymstilo, poněvadž ta kampaň nebyla dostatečně mobilizující. A to je trochu problém Občanské platformy, která má za sebou 4 roky poměrně úspěšného vládnutí, navíc korunovaného tím, že Polsko nyní předsedá Evropské unii.“

„Ale podle názoru řady politologů a komentátorů jako by té kampani chyběla šťáva. Není to dostatečně mobilizující, jenom se chlubit úspěchy, respektive říkat voličům: Dejte nám ještě další 4 roky šanci, abychom dodělali to, co máme teď rozdělaného,“ poznamenal Mlejnek.

O složení parlamentu rozhodnou Poláci v neděli. Až třetina z nich ale přesné datum voleb nezná.

Petr Vavrouška, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme