V Polsku kontrolovali správnost používání státních symbolů

Je státní znak takový, jaký má být? Visí tam, kde má viset? Věší se státní vlajky v souladu se zákonem? Tyto a další otázky si v těchto dnech kladou inspektoři Nejvyšší kontrolní komory (obdoby našeho Nejvyššího kontrolního úřadu) v sousedním Polsku. Předseda tohoto kontrolního orgánu totiž nařídil kontrolu dodržování zákona o státních symbolech. Inspektoři se tedy vydali na státní a obecní úřady, aby zjistili, jak se se státními symboly zachází. Na co přišli?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polská vlajka

polská vlajka | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Polská Nejvyšší kontrolní komora chce zjistit, jak funguje znovelizovaný zákon o státních symbolech. Teprve od letošního roku totiž mohou lidé zcela legálně věšet vlajky i na své soukromé domy. Starý zákon z 80. let jim to neumožňoval. V úřadech a ve veřejných budovách ale musely státní znaky a vlajky viset vždy. Kontroloři se zaměřili na to, jak státní znaky visí a jestli mají předepsanou podobu. Ne všechny totiž přesně splňují popis státního znaku. Tedy že jde o bílého orla na sytě červeném poli se zlatou korunkou a zlatými drápy.

Předseda Nejvyšší kontrolní komory Miroslaw Sekula Českému rozhlasu řekl, na co ještě dávají inspektoři pozor. "Kontrolují, jestli znaky visí tam, kde mají a jestli se při jejich umístění dodržují heraldická pravidla. Tedy, jestli se také jiné symboly kromě státního znaku umisťují tam, kde je jejich místo."

Pokud na stěně v nějakém úřadu visí polský orel, který hledí vpravo, tam je čestné místo pro naši státní vlajku. Vlevo od znaku může stát nebo viset vlajka jiného státu, nebo mezinárodní organizace, říká Miroslaw Sekula. "Inspektoři v úřadech odhalili, že umístění státních znaků často neodpovídá předpisům. Znak musí být na stěně naproti vstupním dveřím. Výjimku samozřejmě tvoří místnosti, kde je proti vchodu okno."

Častou chybou také podle šéfa Nejvyšší kontrolní komory bývá převrácení svisle pověšené vlajky. Když vlaje, je samozřejmě bílá nahoře a červená dole. Když visí, musí být stejně jako v případě naší vlajky při pohledu zepředu bílá vlevo. "Polská vlajka má být bíločervená a ne červenobílá," zdůrazňuje Miroslaw Sekula.

Inspektoři se také zaměří na některé způsoby interpretace státní hymny. Veškeré úpravy a variace melodie nebo slov totiž musejí být schvalovány ministerstvem kultury. Předseda Nejvyšší kontrolní komory se ale zaručil, že inspektoři nechají na pokoji fotbalové a jiné fanoušky, kteří někdy velmi falešně a ne ve zcela střízlivém stavu hymnu zpívají. Protože podle jeho slov každý, kdo hymnu zpívá, ať jakkoli, je považovaný za příkladného vlastence.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme