V Polsku nastupuje nový prezident Andrzej Duda, slibuje otevřenost

Ve Varšavě nastupuje nový prezident. Andrzej Duda vyhrál volby s podporou konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost. Je mu 43 let a do zvolení prezidentem byl členem Evropského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrzej Duda

Andrzej Duda | Foto: Wikimedia Commons, Lukas Plewnia

„Jsem otevřený k jednání. Pozornost náleží každému člověku. Nečekejte uzavřeného prezidenta, to dnes slibuji, budeme spolu rozmlouvat,“ prohlásil Andrzej Duda Polákům po květnovém volebním vítězství.

Vyhrál s podporou většiny odborů a slibuje společensky konzervativní program zaměřený na podporu rodiny.

„Můžeme změnit Polsko. Ti, kteří pro mne hlasovali, se pro změnu vyslovili a já jim za to děkuji,“ řekl dále Duda těsně po svém zvolení.

Mladý prezident bude ale přinejmenším do říjnových parlamentních voleb muset spolupracovat s vládou liberální Občanské platformy.

Za jeho předchůdce Lecha Kaczyńského vedla obdobná situace v letech 2007 až 2010 k častým konfliktům s kabinetem tehdejšího premiéra Donalda Tuska.

Andrej Duda dnes složí přísahu před poslanci a senátory a stane se formálně prezidentem Polska.

Andrzej Duda | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme