V Polsku ostrá soutěž o prezidentské křeslo

V Polsku vrcholí kampaň před nedělním prvním kolem prezidentských voleb. Podle nejnovějších průzkumů se o osobě nové hlavy státu ale rozhodne až v druhém kole. Závěr předvolební kampaně nabral ostrý spád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwašniewski | Foto: OSN

"Pokud můj hlavní konkurent chce bojovnou kampaň, bude jí mít," varoval kandidát Občanské platformy Donald Tusk varšavského primátora Lecha Kaczyńského ze strany Právo a spravedlnost. Kampani dominují otázky reformy polského zdravotnictví a tajemství archivů bývalých komunistických tajných služeb.

"Donalde, ukaž nám své svazky," volaly před budovou Institutu národní paměti mládežníci Práva a spravedlnosti. Tusk reagoval, že jeho svědomí je čisté a svazky může kdykoli ukázat. Čelí ale kritice, že se osoby z jeho nejbližšího okolí se dopustily korupce.

O nedělních volbách jednal dnes prezident Aleksander Kwaśniewski s kandidátem sociální demokracie Markem Borowskim, kterého chce v prvním kolem volit. Borovskému ale průzkumy nedávají šanci na účast v druhém kole.

Kwaśniewski proto připomněl, že o osobě příštího prezidenta mohou rozhodnout také levicoví voliči, kteří v druhém kole budou muset hlasovat pro jednoho z kandidátů polské pravice. Sám ale neřekl, koho bude v druhém kole volit.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme