V Polsku platí nový služební zákon, ruší povinná výběrová řízení na úředníky

Polská vláda se chystá vyměnit stovky, možná až tisíce státních úředníků. Umožní jí to nový zákon o státní službě, který dnes začal platit. Opozice proti tomu protestuje a podala už podnět k Ústavnímu soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace ve Varšavě

Protivládní demonstrace ve Varšavě | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

„Bude to taková plynulá výměna kádrů. Nedotkne se to až tak velkého počtu lidí,“ uklidňoval dnes v polské veřejnoprávní televizi předseda dolní komory polského parlamentu Stanislaw Karczewski.

Odborníci citovaní v tisku mluví o zhruba 1500 úřednících. Opozice tvrdí, že jich budou 2000. Vládní strana Právo a spravedlnost sice říká, že jich bude méně, nechce ale říct kolik.

Novela zákona o státní službě, která dnes vstoupila v platnost, ruší dosud povinná výběrová řízení. I vyšší úředníci budou jmenováni přímo. Odpadá také nutnost předchozí dlouholeté praxe a zkušeností z oboru pro vedoucí pracovníky.

Vláda tvrdí, že chce, aby dostali příležitost mladí a vzdělaní lidé, kteří zatím neměli šanci se do státních úřadů dostat.

Opozice a mnozí odborníci na státní správu ale poukazují, že nový zákon usnadní například jmenování z protekce nebo z politických a jiných než profesních důvodů. Strana Právo a spravedlnost si teď podle nich může jednoduše dosadit do úřadů své lidi.

Opozice už dala podnět k Ústavnímu soudu, aby zákon přezkoumal. Jenže Ústavní soud je teď v Polsku paralyzovaný a vůbec tak není jasné, kdy a jestli vůbec se zákonem bude zabývat.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme