V Polsku řeší, co s bizony

Země našich severních sousedů - Polsko - je známá mimo jiné i jako jediné místo v Evropě, kde volně žijí zubři. Teď k nim přibyli i jejich severoameričtí příbuzní bizoni. Zatím je chovají pouze na dvou farmách, ale ochránci přírody se bojí, že pokud takový bizon uteče, může uslyšet "volání rodu" a přidat se k zubrům. Bizoní případ má také politický rozměr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bizon

bizon | Foto: Zoo Praha

Když Bolek Polívka ve slavném filmu Dědictví koupil své přítelkyni pštrosa, bylo z toho pozdvižení na vsi. Syn neúspěšného kandidáta na prezidenta a známého skandalisty Andrzeje Leppera si nechal z Ameriky přivézt dvacetihlavé stádo bizonů a vyvolalo to reakci nejen lokální.

"V televizi jsme viděli, že jeden farmář u Krakova už bizony chová. Tak jsme si je koupili taky," říká Tomasz Lepper.

Ochránci zvířat namítají, že Polsko není prérie. "Mohlo by dojít ke zkřížení bizonů a zubrů, což je velmi nebezpečné. Takové zvíře bychom museli nechat utratit. Bizoni k nám mohou zavléci různé cizopasníky a exotické choroby," upozorňuje doktorka Wanda Olechová z veterinárního dozoru.

"Agentura pro modernizaci zemědělství zvířata schválila a přidělila jim čísla. Zvířata prošla veterinární kontrolou na hranici," brání svého syna i stádo politik Andrzej Lepper. Dovoz a chov bizonů ale musí povolit také ministerstvo životního prostředí.

"Naše povolení nemá. Dopustil se přestupku, za který zaplatí pokutu," uvedl náměstek ministra Zbygniew Witkowski.

Polské právo má totiž zvláštní zákon, který chrání zubry - mimo jiné i před možností nechtěného křížení. Vypadá to, že na farmě u Lepperů budou brzy bizoní hody.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme