V Polsku roste poptávka po vlajkách EU

To by se člověk divil, co s sebou může přinést rozšíření Evropské unie. Například v sousedním Polsku způsobil blížící se termín vstupu nových 10 států do Unie zvýšenou poptávku po modrých vlajkách se žlutými hvězdami a také vlajkách všech 25 členských států. Obchody s vlajkami prožívají konjunkturu. V jednom z nich se byl podívat varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky EU jdou na odbyt | Foto: Pavel Novák

V prodejně KW Flagi na jednom z varšavských sídlišť vlajky nejen prodávají, ale i vlastnoručně šijí. Našití 12 žlutých evropských hvězdiček na modrou látku trvá asi hodinu.

"Je to docela složité, protože je třeba hvězdy našít velmi pečlivě, aby nepřipomínaly spíš medúzy nebo něco takového, ale byly to pěkné hvězdičky," říká paní Elvíra Powieržová, která už ani nepočítá, kolik unijních vlajek šila.

Vedoucí prodejny Krystyna Wiatrová mi potvrdila, že vlajky se teď prodávají velmi dobře. Denně jich prodají i několik set. A nejde přitom jen o vlajky Evropské unie. "Dá se říct, že zájem o vlajky je teď veliký. Nakupují je hlavně firmy a úřady. Jednotlivci už méně. Kupují se jak unijní, tak polské vlajky, protože po 1. máji následuje 3. května náš státní svátek. Některé úřady kupují jen dvojice vlajek, jiné si jich objednávají hned 100 kusů."

Například varšavská radnice nakoupila 500 polských a stejný počet unijních vlajek, které se 1. května objeví v centru města. Některé instituce ale kupují i celé komplety - tedy vlajky všech 25 států Unie. Celý takový soubor přijde zákazníka skoro na 1400 zlotých - pokud jsou vlajky tištěné. Šité jsou paradoxně o něco levnější, stojí přes 1000 zlotých - tedy skoro 7 tisíc korun.

Zakázky na výrobu vlajek se v posledních dnech jen hrnuly a práce proto bylo v dílně firmy KW Flagi stále dost. "Teď když jsme šili tolik těch vlajek, tak musím upřímně říct, že už mám hvězdiček docela dost. Když se ale vyšívají jen občas, tak je mám docela ráda," říká paní Elwíra, ale dodává, že přehršel hvězd, které v poslední době musela našívat, její pozitivní vztah k Evropské unii nijak neovlivní.

Těžko by se asi dala vypočítat všechna místa, kde budou vlát unijní vlajky z této malé varšavské prodejny. Jedno vám ale mohu prozradit. Modrou vlajku s 12 hvězdami si tady koupilo i město Králíky v Pardubickém kraji.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme