V Polsku se až nyní začínají ozývat lidé, které údajně zneužívali katoličtí kněží

Nový papež František tvrdí, že Vatikán chce bojovat proti pedofilům ve svých řadách. Polské oběti sexuálního zneužívání ze strany kněžích si přejí, aby to nebyly jen sliby. Prozatím totiž mlčely, protože se bály výsměchu, reakce příbuzných i samotných duchovních. Teď ale o svých traumatech začínají mluvit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kněz (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zločiny jsou dnes často promlčené, oběti tak žádají jediné – omluvu a slib, že církev nebude problém pedofilních kněží ignorovat a bagatelizovat.

„Desítky let bylo to téma tabu. Oběti byly ticho. Celý církevní systém je přinutil mlčet pod nejrůznějšími hrozbami. Ale oběti dospěly a teď chtějí zadostiučinění za to, co se jim stalo,“ říká profesor teologie Tadeusz Bartoś.

„Je to těžké téma. A hlavně, my Poláci jsme silně věřící a církev má maximální důvěru. Je nedotknutelná. O sexuálním zneužívání duchovními se vůbec nemluvilo,“ přiznává Jacek Borkowski, radní z města Lodž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška se zajímal o problém pedofilních kněží

Patří k těm několika málo lidem, kteří veřejně přiznali, že je v dětství zneužíval kněz. „Moje přiznání způsobilo, že lidé se tak říkajíc odblokovali. Ukázalo se, že jsem otevřel téma, které je blízké řadě lidí, a doposud se báli o něm otevřeně mluvit.“

Trauma z dětství si do dalšího života odnesl také Marek Lisiński z Poznaně. Bylo mu třináct, když ho kněz v jeho vesnici sexuálně zneužíval.

„V prosinci 1981 požádal moji matku, jestli u něj můžu zůstat přes noc, že máme v kostele hodně práce s přípravou na Vánoce. V podstatě celou noc mě znásilňoval. Domů jsem se vrátil před osmou ráno. Velmi rychle jsem ten den dospěl. Když jsem doma řekl matce a prarodičům, co se stalo, tak mi nevěřili. Řekli mi, abych nevykládal hlouposti,“ vzpomíná.

Církev: Problém s pedofilií je i jinde

Polská katolická církev ještě nikdy nečelila tak silné mediální ofenzivě jako nyní. Najednou se objevila řada článků, které problém pedofilie uvnitř církve popisují. Duchovní to ale berou jaké nefér útok.

„Je to problém celé naší země a nevidím důvod, proč pouze ti, kteří trpěli kvůli pedofilním kněžím, by měli být speciálně chráněni, a jiní ne,“ říká mluvčí biskupské konference Józef Kloch.

„Víme, že nejvíce případů pedofilního chování je v rodině, ve sportovních klubech, v dětských domovech. Takže nejenom církev má tento problém,“ dodává.

Novinář Ekke Overbek ale s touto argumentací zásadně nesouhlasí. „Všichni víme, že každá profese, která nabízí kontakt s dětmi, je atraktivní pro lidi se sklonem k pedofilnímu chování. Ale církev má být příkladem, jak s tím bojovat. A ne strkat hlavu do písku a tvářit se, že se nic neděje,“ myslí si.

„Nejdůležitější je, aby se církev netvářila, že ten problém prostě neexistuje,“ uzavírá Jacek Borkowski, jedna z obětí sexuálního zneužívání.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme