V Polsku se diskutuje o nezávislosti veřejnoprávní televize

Náhlé noční odvolání ředitele polské veřejnoprávní televize Bronislawa Wildsteina vyvolalo velkou diskusi o nezávislosti tohoto média. Ředitel veřejnoprávní televize a známý polský novinář Bronislaw Wildstein se stal předmětem politického obchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kameraman | Foto: Josef Šmejkal

Koaličním stranám Sebeobrana a Liga polských rodin se nelíbil tón, jakým o nich televize informovala. Žádaly proto odchod ředitele Wildsteina a výměnou za to podpořily prezidentova kandidáta na funkci šéfa centrální banky.

Vedením televize by pověřen bývalý kancléř Andrzej Urbański. Podle opozice je to poslední krok k úplnému ovládnutí nejdůležitějšího média v zemi: "Veřejnoprávní televize je považována za politickou kořist," konstatoval Bogdan Zdrojewski z opoziční Občanské platformy.

Premiér Jaroslaw Kaczyński to ale vidí jinak: "Výběr pana Urbańského je docela dobrý. Copak předchozí ředitelé nepocházeli ze světa politiky?"

Sám Bronislaw Wildstein přiznává, že se televizi snažil řídit možná až příliš nezávisle. Na otázku, jestli za jeho odvoláním byly politické tlaky, odpověděl protiotázkou a smíchem: "A co si o tom myslíte vy?"

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme