V Polsku se diskutuje o otevření archivů komunistické policie

V Polsku se rozhodují, zda mají veřejnosti zpřístupnit archivy tajné komunistické policie. Zatím mohou do svého svazku nahlédnout jen osoby, o kterých si tajná služba vedla záznamy a speciálně zřízené výzkumné centrum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Nová iniciativa za otevření archivů vznikla v Krakově na popud bývalého disidenta Zbygniewa Fijaka. Ten společně s krakowskými historiky pracuje na dějinách tamního disentu. Problém spočívá v tom, že Fijak je zároveň opozičním politikem.

Mnozí se bojí, že živelné lustrace poznamenají předvolební boj. Do Krakova proto přijel Leon Kieres předseda Institutu národní paměti, který se zabývá komunistickou minulostí Polska.

"Obávám se, že by se svazky tajné policie mohly stát municí v předvolebním boji. Mou povinností je nepřipustit, aby k tomu došlo," řekl profesor Kieres. Přístup k citlivým materiálům o infiltraci krakovského disentu agenty tajné služby budou mít zatím jen vědci z Jagellonské univerzity v Krakově.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme