V Polsku se na veřejnost dostaly seznamy tajné policie

V Polsku se stalo to, čeho se všichni obávali. Na veřejnost se dostaly seznamy zaměstnanců, agentů, spolupracovníků i kandidátů spolupráce tajné komunistické policie. V polském internetu a na CD nosičích kolují seznamy bývalých tajných služeb Polské lidové republiky z let 1945 až 1989. Celkem jde o 240 tisíc osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Institut národní paměti, který archivy vlastní a spravuje, únik informací přiznal. Podle jeho expertů, si seznam jmen s čísly, pod kterými lze v archivu najít příslušné spisy, zkopíroval na datovou kartu nejmenovaný novinář přímo v čítárně Institutu. Ve zdejším počítači byly vybranému okruhu osob seznamy přístupné už od konce minulého roku.

Počítačoví specialisté Institutu se přiznali, že o pohybu těchto mimořádně citlivých dat věděli, nenapadlo je ale, že dotyčná osoba překročí daná pravidla i zákony a seznamy zveřejní. Problém je v tom, že seznamy obsahují jak jména pracovníků a konfidentů státní bezpečnosti, tak jejich obětí.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme