V Polsku se na veřejnost dostaly seznamy tajné policie

V Polsku se stalo to, čeho se všichni obávali. Na veřejnost se dostaly seznamy zaměstnanců, agentů, spolupracovníků i kandidátů spolupráce tajné komunistické policie. V polském internetu a na CD nosičích kolují seznamy bývalých tajných služeb Polské lidové republiky z let 1945 až 1989. Celkem jde o 240 tisíc osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Institut národní paměti, který archivy vlastní a spravuje, únik informací přiznal. Podle jeho expertů, si seznam jmen s čísly, pod kterými lze v archivu najít příslušné spisy, zkopíroval na datovou kartu nejmenovaný novinář přímo v čítárně Institutu. Ve zdejším počítači byly vybranému okruhu osob seznamy přístupné už od konce minulého roku.

Počítačoví specialisté Institutu se přiznali, že o pohybu těchto mimořádně citlivých dat věděli, nenapadlo je ale, že dotyčná osoba překročí daná pravidla i zákony a seznamy zveřejní. Problém je v tom, že seznamy obsahují jak jména pracovníků a konfidentů státní bezpečnosti, tak jejich obětí.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme