V Polsku se po volbách rodí obrysy nové vlády

Polská volební komise dnes oznámí úplné výsledky nedělních parlamentních voleb. Po nich by měla začít jednání o vytvoření většinové koalice v Sejmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk s manželkou | Zdroj: ČTK

Nový polský Sejm se poprvé sejde 5. listopadu. Občanská platforma si do té doby bere oddechový čas. Její předseda Donald Tusk po vyčerpávající předvolební kampani odjel za rodinou do Gdańsku, jeho vyjednavači budou mezitím zkoumat terén. Občanská platforma zřejmě osloví Polskou lidovou stranu. Ta si ale klade podmínky.

"Jestliže bude platforma hledat skutečné partnery, pak se politika v naší zemi změní k lepšímu. Půjde-li cestou strany Právo a spravedlnost a bude hledat politické vazaly, čeká nás období konfliktů," předeslal šéf lidovců Waldemar Pawlak.

Jisté se zdá být, že zahraniční politika příští polské vlády bude více evropská. Avizoval to jeden z hlavních představitelů Občanské platformy Bronislaw Komorowski. V polské diplomacii dojde podle něj k důležitým posunům.

Bronislaw Komorowski v rozhovoru pro agenturu Reuters zdůraznil, že Polsko je členem Evropské unie, a ne Spojených států. "Chceme být blíž Bruselu než Washingtonu," řekl Komorowski.

Občanská platforma přezkoumá výsledky jednání se Spojenými státy o zřízení protiraketové základny v Polsku. To by mohlo znamenat, že platforma si není úplně jistá, jestli má základna na polském území vzniknout. Naznačil to Komorowski - připomněl, že Spojené státy s rozhodnutím nijak nespěchají, a nevidí proto důvod, proč by mělo spěchat Polsko.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme