V Polsku se prohlubuje politická krize

Opozice se ptá, kdo vlastně v této chvíli vládne a kam Polsko směřuje. Polsko vstupuje do nového týdne ve znamení politické krize, vyvolané nestabilitou menšinové vlády Práva a spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác ve Varšavě | Foto: cs.wikipedia.org

Jeho šéf Jaroslaw Kaczyński nabízí koalici populistické Sebeobraně - jednání mají začít zítra. Předseda Sebeobrany Andrzej Lepper ale včera odletěl do Číny, kam ho na týdenní návštěvu pozval Ústřední výbor komunistické strany. Politici Práva a spravedlnosti mluví o koalici i předčasných volbách.

"Stále je velmi pravděpodobné, že najdeme stabilní většinu v parlamentu, i když pravděpodobnost předčasných voleb je čím dál tím větší," uvedl Adama Bielan z vedení Práva a spravedlnosti.

Brusel je znepokojený vidinou nové vládní koalice v Polsku

Evropská unie do domácí politiky členských zemí nezasahuje - podle polského europoslance Janusze Lewandowského ale v Bruselu přijímají vidinu populisty Leppera ve funkci místopředsedy vlády se znepokojením.

Europoslanec a šéf rozpočtové komise Evropského parlamentu dodal, že v Bruselu si velmi dobře pamatují Lepperovy protievropské výpady. Vědí, že Sebeobrana a Liga polských rodin jsou stranami, které se kdysi pokusily zastavit Polsko před branami Evropské unie.

Janusz Lewandowski doufá, že šéf vládnoucího Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński nakonec nebude riskovat koalici s Lepperem. Byla by to ostuda a konec mýtu o nápravě státu, řekl polský europoslanec. Podle jeho názoru je možná jen koalice s liberální Občanskou platformou nebo nové volby.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme