V Polsku se schyluje k boji o veřejnoprávní média. Opozice je chce znárodnit

Polská veřejnoprávní média by měla být znárodněná. Podle deníku Gazeta Wyborcza se na to chystá opoziční strana Právo a spravedlnost. Připravuje proto nový zákon, který by veřejnoprávní televizi a rozhlas podřídil přímo ministerstvu kultury nebo financí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize, dálkový ovladač, ovládání, vysílání, přepínání programů, kanálů (ilustrační foto)

Televize, dálkový ovladač, ovládání, vysílání, přepínání programů, kanálů (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná

Podle Práva a spravedlnosti není vysílání veřejnoprávních médií dostatečně vlastenecké. Mělo by se zaměřit víc na výrobu historických seriálů, filmů a rozhlasových pořadů o polské historii a jejích postavách.

Tak by to alespoň mělo být podle spoluautorů vznikajícího zákona citovaných v Gazetě Wyborcze. V Polsku je veřejně známé, že strana Právo a spravedlnost si stěžuje nejen na veřejnoprávní média.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská opozice připravuje nový zákon pro veřejnoprávní média. Chtěla by je znárodnit

Poslanci této strany by chtěli jmenování vedení televize i rozhlasu dát do pravomoci ministerstva kultury nebo financí. Strana by dokonce chtěla instituce přímo podřídit vládě, aby vysílaly to, co si vláda přeje.

Členy Národní rady pro radiofonii a televizi jmenuje už teď přímo prezident. Takže už v minulosti se měnila podle toho, kdo bydlel v prezidentském paláci.

Připravovaný zákon jde ale ještě dál. V podstatě by znamenal vytvoření státní televize a rozhlasu, který bude vysílat to, co se mu nařídí.

Všechny průzkumy dávají Právu a spravedlnosti velkou naději na vítězství v říjnových volbách. Zákon se tedy určitě pokusí prosadit a dá se čekat, že se o to svede přinejmenším velká bitva.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme