V Polsku se schyluje k vypsání předčasných voleb

Polská opozice chce dnes předložit návrh na rozpuštění parlamentu. Podle opoziční Občanské platformy je to jediné důstojné východisko ze současné situace. Vládnoucí Právo a spravedlnost premiéra Jaroslawa Kaczyńského ale věří, že se mu podaří získat většinu v Sejmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczyński a Zyta Gilowská | Zdroj: ČTK

Premiér Jaroslaw Kaczyński slíbil, že buď dá do zítřka dohromady parlamentní většinu, nebo sám navrhne předčasné volby. Jeho vláda může v Sejmu počítat s hlasy takzvaného planktonu. Polská média tak označují poslance, kteří odešli z menších stran a teď se stávají kořistí velkých ryb. V tomto případě Práva a spravedlnosti.

K dosažení nadpoloviční většiny potřebuje vláda i hlasy lidovců. Ti se zatím nerozhodli. Obávají se, že je Právo a spravedlnost rozloží podobně, jako poslanecké kluby jiných stran.

"Jaroslaw Kaczyński ani Právo a spravedlnost nejsou lidožrouty. Nebojím se, že lidovou stranu pohltí," rozptyloval obavy poslanec Marek Sawicki. I s podporou lidovců ale vládě stále chybí k většině osm poslanců.

Příprava polského rozpočtu finišuje

V nestabilní atmosféře vláda dále pokračuje v přípravě rozpočtu na rok 2007. Návrh rozpočtu přežil zatím bez úhony požadavky jednotlivých resortů. Vláda tak nepřekročí limit deficitu, který si stanovila, to znamená 30 miliard zlotých.

Polský rozpočet na příští rok počítá s příjmy 212 miliard zlotých. Výdaje mají být o 30 miliard vyšší. Žádný resort ale nedostal od ministryně financí Zyty Gilowské požadovanou sumu. Atmosféra jednání byla přesto velmi přátelská.

"Bylo to velmi klidné setkání ministrů. Jeden z nich je označil jako idylické. Panovala tak dobrá nálada, že někteří ministři se dokonce zříkali svých peněz ve prospěch jiných resortů," prozradil mluvčí vlády Jan Dziedziczak.

V kabinetu Jaroslawa Kaczyńského zřejmě panuje po odchodu populisty Andrzeje Leppera uvolněná atmosféra.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme