V Polsku se znovu diskutuje o míře zpřístupnění archivů StB

Nová polská vláda plánuje změnu zákona o Institutu národní paměti, který spravuje archivy bývalé Státní bezpečnosti. Odborníci se ale zatím neshodli v tom, jak tyto materiály zpřístupnit veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Minulá levicová vláda umožnila přístup do archivu Institutu národní paměti jen vybraným: prokurátorům lustračního soudu, historikům, osobám, na které státní bezpečnost vedla spis, a za určitých podmínek také novinářům.

Systém pootevřených dveří skončil tím, že novinář Bronislaw Wildstein vynesl z institutu seznamy agentů, tajných spolupracovníků i jejich obětí. Nová vláda premiéra Marcinkiewicze má ve svém programu úplné odhalení pravdy o minulosti.

Dosavadní šéf Institutu Leon Kieres vidí několik možností: "Od úplného otevření archívů a zpřístupnění všech dokumentů každému, což je koncepce Ústavního tribunálu, nebo zveřejnění seznamu agentů - tak jak se stalo v Čechách nebo na Slovensku," uvádí profesor Kieres.

Ústavní tribunál na konci října rozhodl, že přístup do archivu mají mít všichni, tedy i důstojníci a tajní spolupracovníci bývalé Státní bezpečnosti. Dosavadní zákon o Institutu národní paměti tím ztratil svůj smysl, a nová vláda chce proto co nejrychleji připravit nový.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme