V Polsku si připomínají 20. výročí rozhovorů u kulatého stolu

Poláci si dnes připomněli 20. výročí začátku jednání u kulatého stolu. Aktivisté tehdejší opozice a zástupci komunistické vlády se poprvé sešli na rovnoprávných zásadách, aby jednali o východisku z katastrofální ekonomické a sociální situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák

"Takhle to dál nejde," rozčiloval se před dvaceti lety šéf odborového svazu Solidarita Lech Walesa. Společně s několika desítkami opozičních politiků přivedli rozhovory u kulatého stolu k výsledku, který urychlil společenské změny v celé východní Evropě.

Včera na toto téma uspořádala v parlamentu konferenci levice a na dnešek pozval prezident Lech Kaczyński do prezidentského paláce polské historiky. Montážní četa pro tuto příležitost přinesla ze skladu a smontovala kulatý stůl, u kterého se před dvaceti lety odehrálo historické setkání.

"V tehdejší situaci si polský režim uvědomil, že nedokáže sám uskutečnit ekonomické reformy. Na rozdíl od Československa náš stát praktiky zkrachoval a nebyl schopen zvládnout sociální napětí bez použití síly," popsal zpravodaji Českého rozhlasu v Polsku Martinu Dorazínovi tehdejší poměry historik Andrzej Garlicki.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme