V Polsku si připomínají 64 let od vypuknutí války

64. výročí vypuknutí 2. světové války si dnes připomínají v Polsku. Vzpomínkové akce se konají hlavně v přístavu Gdaňsk, kam 1.září. 1939 směřoval první útok fašistického Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bitva | Foto: Jan Queisner

Za zvuků přístavních sirén vzdalo několik stovek veteránů, pamětníků a skautů hold památce obránců mysu Westerplate chránícího vstup do gdaňského přístavu. První výstřely padly 1.září 1939 právě tady brzy ráno z německé obrněné lodě Schlezwig Holstein. Němci počítali s tím, že se polský armádní sklad v tehdejším svobodném městě Gdaňsku bude bránit jen několik hodin. Obrana ale trvala 7 dnů.

V souvislosti se vzpomínkou na začátek války ožila v Polsku diskuse kolem utvoření Centra proti vyhánění v Berlíně. Premiér Leszek Miller po pietním aktu na Westerplate uvedl, že centrum by mělo mít evropský charakter a být místem vzpomínek ne jednoho, zvláště ne německého národa, ale mnoha evropských národů, které potkal tragický osud. Jako sídlo Centra navrhl Štrasburk.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme