V Polsku sílí solidarita s ukrajinskými demonstranty

Poláci stále silněji vyjadřují solidaritu s demonstranty v sousední Ukrajině. Manifestace na podporu demokracie u jihovýchodních sousedů se konají v mnoha městech. Velmi dobře jdou v obchodech na odbyt oranžové stužky a šály. Oranžová barva je totiž symbolem ukrajinské opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

solidarita s Ukrajinou | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Manifestace na podporu ukrajinské opozice se už konají nejen ve Varšavě a Krakově. Především mladí lidé se sešli na shromážděních i v druhém největším polském městě Lodž nebo v přístavu Gdynia. Studenti v Lublinu postavili na znamení solidarity s demonstranty na Ukrajině před svými kolejemi stany, podobné jako jsou ty v Kyjevě.

V obchodech s galanterií jdou velmi dobře na odbyt oranžové stužky. Řidičům na křižovatkách je rozdávali i kameloti prodávající deník Gazeta Wyborcza. List Rzeczpospolita vyjádřil svou solidaritu s Ukrajinci tím, že oranžovou stužku vytiskl přímo na první straně ve svém názvu.

Pravděpodobně největší stužku dostala varšavská dominanta - Palác kultury a vědy. Visí na něm 20 metrů dlouhá a 1 a půl metru široká oranžová páska.

Pomoci Ukrajincům se snaží i někteří podnikatelé. Jeden dopravce z města Lublin například vypravil několik autobusů, aby z Polska mohli příznivci Ukrajiny dojet do Lvova a odtud s ukrajinskými demonstranty dále do Kyjeva.

Desítky Ukrajinců přišly dnes už potřetí před ukrajinský zastupitelský úřad v Praze vyjádřit podporu předákovi opozice Viktoru Juščenkovi. Oblečeni do oranžových bund, čelenek a šál nadšeně provolávali jeho jméno a odsuzovali jeho soupeře Viktora Janukovyče.

Situace na Ukrajině vedle dalších evropských zemí a USA znepokojuje i Německo. Zahraničně politický mluvčí Zelených Ludger Volmer nevylučuje vojenský zásah Ruska, jeden si nikdy nemůže být před Moskvou jistý, řekl rozhlasové stanici RBB. Zpravodaj TV ZDF v Moskvě dodává, že Putin je chladný politický hráč, proto si nechává otevřená zadní vrátka, včetně možnosti nechat padnout premiéra Viktora Janukovyče.

Vedle požadavků mírového řešení krize se v Německu ozývá také volání po nových prezidentských volbách na Ukrajině. V dnešním vydání listu Freie Presse to potvrzuje šéf sociálně demokratické frakce v Evropském parlamentu Martin Schulz. Pokud by na to strany konfliktu přistoupily, bylo to jedno z možných řešení.

Pavel Novák, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme