V Polsku skončila kampaň před parlamentními volbami
Velké překvapení přinesl průzkum renomované agentury OBOP. Strana právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských sesadila z první příčky Občanskou platformu Donalda Tuska. Právo a spravedlnost podporuje podle průzkumu 33 procent Poláků a Platformu 29 procent. Až dosud průzkumy předpovídaly vítězství Platformy.
"Její podpora musela trochu klesnout. Tak dlouho se nedala udržet. Čím vyšší je kůň, na kterém sedíte, tím snáz z něj spadnete," vysvětluje politolog Bartoloměj Biskup.
Jiní analytici poukazují na to, že Občanská platforma nedokázala voličům vysvětlit, jaké efekty přinese zavedení rovné daně, kdo na ní vydělá a kdo doplatí. Konkurent Platformy a zároveň povolební koaliční partner - strana Právo a spravedlnost - postavila právě na kritice rovné daně finále předvolební kampaně a jak ukazují průzkumy, byl to úspěšný tah.
Dnes už platí zákaz předvolební agitace. Až na několik úderů pod pás byla předvolební kampaň na polské poměry služná a férová kampaň, shodují se politologové. Strany Právo a spravedlnost a Občanská platforma, které pravděpodobně vytvoří příští vládní koalici, zakopaly válečné sekyry.
"Pokud v průběhu kampaně padla z naší strany nějaká neuvážená slova, jestli jsme někoho urazili, pak bych se za to chtěl všem omluvit," prohlásil předseda strany Právo spravedlnost a možný příští polský premiér Jaroslaw Kaczyński. Reagoval tak zejména výroky některých svých spolupracovníků, kteří na vlnách katolického Rádia Maryja napadali Občanskou platformu za její liberalismus. Platforma nabídku k usmíření přijala.
"Pokud jsme vůči někomu neprojevili dost taktu, pak bych chtěl říci promiňte," řekl Jan Rokita z Občanské platformy, který má rovněž velkou šanci stát se premiérem.