V Polsku skončila kampaň před parlamentními volbami

Velké překvapení přinesl průzkum renomované agentury OBOP. Strana právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských sesadila z první příčky Občanskou platformu Donalda Tuska. Právo a spravedlnost podporuje podle průzkumu 33 procent Poláků a Platformu 29 procent. Až dosud průzkumy předpovídaly vítězství Platformy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Polsku | Zdroj: ČTK

"Její podpora musela trochu klesnout. Tak dlouho se nedala udržet. Čím vyšší je kůň, na kterém sedíte, tím snáz z něj spadnete," vysvětluje politolog Bartoloměj Biskup.

Jiní analytici poukazují na to, že Občanská platforma nedokázala voličům vysvětlit, jaké efekty přinese zavedení rovné daně, kdo na ní vydělá a kdo doplatí. Konkurent Platformy a zároveň povolební koaliční partner - strana Právo a spravedlnost - postavila právě na kritice rovné daně finále předvolební kampaně a jak ukazují průzkumy, byl to úspěšný tah.

Dnes už platí zákaz předvolební agitace. Až na několik úderů pod pás byla předvolební kampaň na polské poměry služná a férová kampaň, shodují se politologové. Strany Právo a spravedlnost a Občanská platforma, které pravděpodobně vytvoří příští vládní koalici, zakopaly válečné sekyry.

"Pokud v průběhu kampaně padla z naší strany nějaká neuvážená slova, jestli jsme někoho urazili, pak bych se za to chtěl všem omluvit," prohlásil předseda strany Právo spravedlnost a možný příští polský premiér Jaroslaw Kaczyński. Reagoval tak zejména výroky některých svých spolupracovníků, kteří na vlnách katolického Rádia Maryja napadali Občanskou platformu za její liberalismus. Platforma nabídku k usmíření přijala.

"Pokud jsme vůči někomu neprojevili dost taktu, pak bych chtěl říci promiňte," řekl Jan Rokita z Občanské platformy, který má rovněž velkou šanci stát se premiérem.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme