V Polsku solidarita s Ukrajinou
Shromáždění vyjadřující solidaritu se stoupenci ukrajinské opozice se téměř denně konají ve Varšavě a dalších polských městech. O víkendu uspořádali studenti v hlavním městě a v Krakově koncerty na podporu ukrajinských demonstrantů. Další manifestace se dnes uskuteční opět ve Varšavě, ve Wroclawi nebo v Koszalině (Košalině) na severozápadě Polska. Konají se také sbírky oděvů pro promrzlé demonstranty.
Demonstrace v ulicích Varšavy nebo jiných polských měst nejsou masové. Účastní se jich vždy několik stovek lidí. Ti, co na ně přicházejí, chtějí nejčastěji ukázat, že Ukrajinci nejsou ve svém boji sami. "Myslím, že nás mnoho spojuje, i díky tomu, že jsme sousedé. V roce 1939 jsme spoléhali na to, že se nás Západ zastane, a to se nestalo. Myslím, že teď jsme my za západní hranicí Ukrajiny a oni v nás věří. Nemůžeme je zklamat," řekl Českému rozhlasu na jedné z demonstrací pan Cezary.
Lidé za polskou východní hranicí se o podpoře svých sousedů dozvídají z televize a dnes dokonce i díky lvovskému deníku Visokij Zamok, který jako přílohu vydal speciální ukrajinské vydání renomovaného polského deníku Rzeczpospolita.
Lidé se snaží pomáhat i materiálně. V kostelech řeckokatolické církve se konají sbírky teplého oblečení pro demonstranty, kteří se v nepříznivém počasí scházejí na náměstích už více než týden. Z varšavského kostela řádu Baziliánů do Kyjeva vyjela dodávka plná zimních bot, kabátů, svetrů a dek.
"Lidé byli velmi ochotní. Jako by si vzpomněli na svou Solidaritu, která zahájila hnutí politických a společenských změn tady u nich. Chodili k nám s dary převážně mladí lidé, kteří říkali, že se tehdy nemohli účastnit oněch revolučních změn. Chtějí tedy alespoň teď přiložit pomocnou ruku k tomu, co se děje na Ukrajině," říká bratr Roman z řádu Baziliánů. Podobné sbírky teplého oblečení se konají také ve východopolském Lublinu nebo v Przemyślu.
Solidaritu s Ukrajinci také 24 hodin denně symbolizuje stan postavený přímo před ukrajinským velvyslanectvím. Má to být paralela ke stanovému městečku, jaké postavili demonstranti v Kyjevě. Je ozdobený oranžovými balónky a stužkami. Uvnitř jsou spací pytle a deky. Střídají se v něm 3členné hlídky.
"Služby nejsou dlouhé. Musíme tu vydržet jen hodinu. Ale kdo chce, může tu sedět déle," řekl mi Piotr - student 2.ročníku Varšavské univerzity. "My tady s kamarádem tu jsme už druhou hodinu. Pravidlem je, že stan nesmí být ani na minutu prázdný. Pokud není nikdo, kdo by hlídku vystřídal, což se naštěstí nestává, musíme tu zůstat, dokud někdo nepřijde," říká gymnazista Konrad. Že by stan zůstal opuštěný, opravdu nehrozí. Rozpis služeb je už zaplněný až do čtvrtka.
Lidé procházející kolem stanu vyjadřují hlídkám sympatie různým způsobem. "Stále sem někdo chodí a nosí nám čaj, nebo něco k jídlu. Děkují a chválí nás," říká třetí z hlídky student gymnázia Pawel. Jak dlouho chtějí varšavští studenti po vzoru svých kolegů z Kyjeva před ukrajinskou ambasádou takto v uvozovkách "držet stráž"? "Než se situace na Ukrajině vyjasní. Než bude jisté, že tam bude lépe."