V Polsku uvažují o předčasných volbách kvůli předsednictví EU

Polští politici zahájili diskusi o vypsání předčasných voleb. V zemi sice žádná politická krize není, ale volby by usnadnily předsednictví v Evropské unie, která Polsko převezeme v druhé polovině roku 2011. V té době by se ale měly zároveň konat řádné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Myšlenka uspořádat předčasné volby nachází stále víc zastánců v různých politických stranách. Není proto vyloučeno, že Poláci půjdou k urnám o hodně dřív než na podzim 2011. Důvody jsou především praktického rázu.

"Musíme seriózně uvažovat o eventuálních volbách na jaře. Za prvé pak bude mít nová vláda dost času na přípravu státního rozpočtu a za druhé volby nebudou kolidovat s polským předsednictvím," uvedl předseda poslaneckého klubu vládní Občanské platformy Zbigniew Chlebowski.

Někteří politici navrhují ještě jednu variantu: Polsko by si mohlo předsednictví prohodit s Dánskem, které má stát v čele Unie v prvním pololetí 2012. Podle evropských expertů by to ale nepůsobilo dobře, účelnější je prý uspořádat předčasné volby.

Přečtěte si také:
Polsku se podle vlády daří vyhnout finanční krizi
Polákům se nelíbí česká výzdoba budovy Rady Evropské unie
Kontroverzní irský milionář Ganley chce vytvořit odnož své strany v Polsku

Martin Dorazín, Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme