V Polsku vede před víkendovými volbami pravice

Polsko se připravuje na nedělní parlamentní volby. Průzkumy nasvědčují, že příští polská vláda už nebude levicová. Zatím vedou centristé a pravice. Za dva týdny pak budou Poláci volit prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Polsku | Zdroj: ČTK

Třiatřicet procent Poláků chce hlasovat pro liberálně-centristickou Občanskou platformu. Stranu Právo a spravedlnost bratrů Kaczyzińských podporuje 27 procent dotázaných.

Podle anket Centra pro výzkum společnosti se do Sejmu dostane ještě Sebeobrana s 12 procenty, Liga polských rodin s devíti, Svaz demokratické levice se šesti a lidovci s pěti procenty hlasů.

K volbám chce jít 59 procent účastníků průzkumu, ale 12 procent z nich ještě neví, koho bude volit. Průzkumy také zjistily, že nejmenší zájem o volby je mezi mladými Poláky. Média tuto skupinu označila jako pokolení lhostejných.

Za dva týdny pak mají Poláci volit prezidenta. Polské televize se rozhodly, že nebudou vysílat plánovaný páteční duel hlavních prezidentských kandidátů Donalda Tuska a Lecha Kaczyńského. Zejména v případě veřejnoprávních médií by to totiž televizní a rozhlasová rada mohla považovat za porušení rovného přístupu ke všem kandidátům.

Veřejnoprávní TVP a soukromé TVN a Polsat se nechtějí pouštět na tenký led. Proti vysílání debaty jen dvou kandidátů se postavilo všech 12 ostatních. Šéf populistické Sebeobrany Andrzej Lepper přišel s vlastním řešením. "V pátek bychom mohli uspořádat televizní diskusi všech kandidátů od 15 hodin do osmi večer, samozřejmě s přestávkami," navrhl Lepper.

Televizní a rozhlasová rada vysílání duelu nedoporučila. "Veřejnoprávní televizi bych neradila, aby porušila pravidla rovného přístupu všech kandidátů do veřejných médií," řekla předsedkyně rady Danuta Wanieková. Šéf ultrakonzervativní Ligy polských rodin Roman Giertych varoval, že napadne regulérnost prezidentských voleb, pokud televize debatu dvou kandidátů odvysílají.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme