V Polsku vrcholí kampaň před referendem o EU

Už za 2 dny půjdou Poláci hlasovat o vstupu své země do Evropské unie. V sobotu a v neděli se u našich sousedů koná referendum. Předcházela mu propagační kampaň, ve které silně zněly jak hlasy pro tak i proti. O tom, že se v referendu bude hlasovat o budoucnosti Polska nepochybovala žádná ze stran, hnutí a nevládních organizací, které se účastnily propagační kampaně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sloup s plakáty | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ne všechny se ale shodly na tom, že budoucnost Polska je právě v Evropské unii. Ano Evropské unii, bylo nejčastější heslo eurooptimistů. Nejvýrazněji se na stranu evropské integrace postavil vládnoucí Svaz demokratické levice a centropravicová opoziční Občanská platforma.

Proti sobě ale měly zdatné soupeře, jejichž hlas se nedal přeslechnout. Zemědělské odbory Sebeobrana, ultrakatolickou Ligu polských rodin a Národně katolické hnutí.

"Máme alternativu. Můžeme se rozhodnout pro Polsko. Můžeme říci Unii NE." Zněl televizní slogan euroskeptiků. Hrozili ztrátou suverenity Polska, poklesem morálky a nerespektováním křesťanských hodnot v Unii, růstem cen, bankrotem drobných zemědělců a vykoupením polské země cizáky. Výsledky jejich snažení budou známy v neděli večer, ale už teď průzkumy předpovídají vítězství příznivců Unie.

74 % voličů hodlá říci Unii ANO a 15 % NE. Co ale Polsko trápí více, než rozdělení sil eurooptimistů a euroskeptiků, je chuť občanů jít hlasovat. Polsko si totiž na sebe upletlo bič v podobě podmínky platnosti referenda - tou je minimálně nadpoloviční účast voličů v něm. Varšava vidí příklad Slovenska, kde bylo referendum platné jen s odřenýma ušima. Kampaň se tedy soustředila hlavně na agitaci pro účast v referendu. Prezident Aleksander Kwašniewski dokonce přesvědčoval mládež, aby kvůli jarnímu opojení nezapomínala na to, jít hlasovat.

K účasti v referendu Poláky vyzývala i řada zahraničních návštěvníků. V různých městech se objevili premiéři Velké Británie, Švédska a Dánska. Vrcholným hostem kampaně je dnes kancléř Gerhard Schröder, který promluví k obyvatelům druhého největšího polského města Lodže. Nejvyšší autoritou, kterou by ale Poláci mohli poslechnout je jejich krajan - Svatý otec - papež Jan Pavel II.

"Evropa potřebuje Polsko. Evropská církev potřebuje vyznání víry Poláků. Polsko potřebuje Evropu," vyzýval papež své krajany k účasti v hlasování a možná i k vyslovené ANO. Ty, které by nepřesvědčil ani papež, možná přesvědčí velmi emotivní televizní spot. Vozíčkář na něm překonává desítky překážek - jako nejezdící výtah, nikoli bezbariérový autobus, obrubníky a schody, jen aby se dostal do volební místnosti.

"V den konání referenda vyjdu z domu a přijdu sem ještě jednou," říká vozíčkář. Když mohu já, můžete vy také. Zní jeho poselství. V neděli se přesvědčíme, kolik lidí je vyslyšelo.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme