V Polsku vyhrála pravice

V polských parlamentních volbách podle prvních odhadů vítězí strana Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských. Favorizovaná Občanská platforma se překvapivě ocitla až na druhém místě. Obě pravicové strany ale chtějí po volbách vytvořit vládní koalici. Volby ale poznamenal rekordně nízká účast voličů - podle prvních odhadů k urnám přišlo jen 40 procent Poláků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczyński

Jaroslaw Kaczyński | Zdroj: ČTK

Osmadvacet procent Právo a spravedlnost, šestadvacet procent Občanská platforma, tedy více než polovina poslanců v Sejmu a totální většina v Senátu. Tak vypadají odhady výsledků podle agentury GfK Polonia. Pokud se tato čísla potvrdí, pak bude příští polskou vládu sestavovat Jaroslaw Kaczyński, předseda Práva a spravedlnosti.

"V Polsku musíme mnohé vybudovat, musíme obnovit důvěru lidí k polskému státu, který je obrovskou hodnotou. Hodnotou, kterou v minulých letech zkompromitovali," prohlásil Kaczyński. Jeho protikandidát na post premiéra Jan Rokita z Občanské platformy už svému rivalovi blahopřál k vítězství.

Právo a spravedlnost teď musí navrhnout premiéra a představit svůj program, řekl Jan Rokita. Jaroslaw Kaczyński mu v budoucí vládě nabídl úřad vicepremiéra a ministra zahraničí.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme