V Polsku vyšla dlouho očekávaná kniha Kněží versus StB

V Krakově vyšla nejdiskutovanější polská kniha posledních let - šestisetstránková publikace Kněží versus státní bezpečnost. Její autor, známý polský duchovní Tadeusz Isakowicz-Zaleski na příkladu Krakova podrobně popisuje vítězství i selhání polské katolické církve v boji s bývalou komunistickou tajnou službou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tadeusz Isakowicz-Zaleski | Zdroj: ČTK

Kněz Zaleski věnoval obrovské úsilí a rok a půl života zmapování dějin krakovské diecéze v době Polské lidové republiky. Jeho kniha odhaluje jak jména duchovních, kteří státní bezpečnosti nepodlehli, tak těch, které StB zlomila a donutila ke spolupráci. Těchto druhých je v knize zhruba sto a často jde o významné činitele katolické církve.

Kněz Zaleski ale varuje před hledáním senzací: "Není to knížka o agentech v sutanách. Musí se číst celá. Neměli byste vytrhávat jednotlivá jména z kontextu. A je třeba připomenout, že církev vyšla z konfrontace se státní bezpečností vítězně."

Polská katolická církev dlouho nevěděla, jaké má zaujmout stanovisko: vydání knihy chtěla nejprve zabránit a knězi Zaleskému zakázala komunikovat s veřejností. Konzervativní křídlo varovalo před otevíráním starých ran a ztrátou autority, zastánci lustrací říkali, že pravda stejně vyjde najevo.

Postoj se změnil po skandálu kolem arcibiskupa Wielguse, který se měl stát varšavským metropolitou, ale minulost ho na poslední chvíli dostihla. Hlasy zastánců otevřenosti nakonec převážily.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme