V Polsku vyšla kontroverzní kniha o minulosti Lecha Walesy

V Polsku dnes vyšla nejočekávanější knížka poslední doby. Jde o práci dvou historiků Ústavu národní paměti, kteří se znovu zaměřili na osobnost legendárního vůdce odborového hnutí Solidarita Lecha Walesy a jeho roli v 70. letech. Podle autorů knížky měl být Walesa spolupracovníkem státní bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Volil jsem Lecha Walesu a měl jsem k němu velmi dobrý vztah. Považoval jsem jej za člověka s velkou vnitřní silou. Pak byl prezidentem a můj vztah k němu se změnil, už by asi neměl na veřejnosti vystupovat," říká důchodce Andrzej Kuzněcov, se kterým stojíme v dlouhé řadě na knížku.

Pan Andrzej vyslovil názor, který zastává většina Poláků. Lech Walesa byl velkým hrdinou doby, ve které jen málokdo zůstal čistý jako lilium. Lidem na celém světě se líbil příběh obyčejného člověka z gdaňské loděnice, který s plebejskou prohnaností dokázal zvítězit nad monstrózním sovětským systémem.

Toho si na sobě váží i Lech Walesa: "Zvítězili jsme proto, že jsem byl takový. Někteří pořád nemohou pochopit, jak je možné, že to dokázal dělník a ne nějaký profesor. Dělník zvítězil proto, že si nekomplikoval cestu různými intelektuálními nesmysly a šel přímo za svým cílem. Všechny bitvy se státní bezpečností jsem vyhrál," prohlásil Walesa v televizi TVN24.

Historik Piotr Gontarczyk, spoluautor kontroverzní knížky, si tím vůbec není jistý: "Myslím si, že Lech Walesa byl nepochybně národním polským hrdinou v 80. letech. Bezpochyby ale zažil velmi těžké chvíle v letech sedmdesátých. Musíme se smířit s tím, že historie takového člověka, jakým byl Lech Walesa, je pohnutá. Takový člověk se musel utkat s daleko silnější státní bezpečností a státem," řekl historik Piotr Gontarczyk.

Ten je přesvědčený, že státní bezpečnost Walesu vydírala a nakonec jej přiměla k podpisu tajné spolupráce pod pseudonymem Bolek. Tento konfident za peníze informoval svého řídícího důstojníka o náladách v gdaňské loděnici. Podle archivů Ústavu národní paměti Bolek udal více než dvacet svých kolegů. Neexistuje ale přesvědčivý důkaz, že Bolek a Walesa jsou jedna a tatáž osoba. Ve spisu chybí závazek spolupráce i další dokumenty.

"Nemáte žádný můj podpis, protože jsem nic nepodepsal. Nemáte můj souhlas ke spolupráci ani deník agenta. Nemáte nic. Moji milí, jste úplně nazí, a proto soud prohrajete," pohrozil Walesa v přímém vstupu z Gdaňsku.

V jeho neprospěch ale svědčí to, že si jako prezident svá tajná akta vyžádal a vrátil je neúplná. Důležité stránky někdo vytrhal. Walesa tvrdí, že je to komplot bývalé bezpečnosti, které nezkušení historici sedli na lep a někteří závistiví politici jejich práci zneužili k útoku na symbol demokratického odporu.

"Historie Polské lidové republiky byla dramatická. Někdo mohl zažít epizodu se státní bezpečností, pak přerušit spolupráci a stát se hrdinou. Naše knížka popisuje skutečnou historii reálného člověka a nikoli sochy," obhajuje svou práci historik Gontarczyk.

Pan Wladyslaw, který si dnes přišel tuto knížku koupit, nepatří k zastáncům ani odpůrcům Lecha Walesy: "Je to politika. Existují velké skupiny Walesových příznivců i protivníků, a ty se nikdy neshodnou. Důležité ale je, abychom konečně otevřeli archivy státní bezpečnosti, jak to udělali Němci, Češi nebo Slováci. Možná, že autoři té knížky jsou spojení s určitou politickou stranou, ale ať si to lidé nejprve přečtou a pak si sami udělají názor."

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme