V Polsku vysychá Odra

Extrémní sucho prakticky zastavilo dopravu na největší polské splavné řece Odře. Tak nízký stav hladiny řeky vodohospodáři nenaměřili už 30 let. Na některých běžně splavných úsecích klesla hladina Odry až na 54 centimetrů. V Slubicích, které sousedí s německým Frankfurtem nad Odrou dosahuje řeka jen 94 centimetrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odra | Foto: Pavel Novák

Průměrný stav je přitom skoro o půldruhého metru vyšší. Běžná malá motorová nákladní loď má ale ponor nejméně 170 centimetrů. Plavba na středním toku Odry je tak zcela vyloučena. Lepší je situace jen na asi 100 kilometrovém úseku od ústí Odry do štětínského zálivu, kde se projevuje účinek zpětné vlny jdoucí z moře. Stav vody se tam udržuje lehce nad dlouhodobým průměrem.

Nízký stav Odry, která tvoří přirozenou hranici mezi Polskem a Německem, dělá starosti také pohraniční stráži. Pro nelegální emigranty přestává být vysychající řeka těžkou překážkou.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme