V Polsku vzniká stínová vláda

Pět dní po vzniku nové polské vlády Práva a spravedlnosti vzniká i stínový kabinet. Ohlásil ho předseda Občanské platformy Donald Tusk. Má vzniknout do konce roku. V jeho čele bude stát politik číslo dvě v platformě Jan Rokita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski, Donald Tusk | Zdroj: ČTK

"Stínovou vládu vytvoříme i proto, aby nikdo nepochyboval, že nejsme připraveni podílet se na vládě," prohlásil šéf platformy Donald Tusk.

Premiér Kazimierz Marcinkiewicz se ale obává, že platforma se spíše připravuje na nové volby. "Tato situace mě zneklidňuje. Divím, proč Občanská platforma usiluje o předčasné volby. Je to zvláštní krok," uvedl premiér Marcinkiewicz.

Některé funkce ve své vládě obsadil experty - podle komentátorů jsou tato ministerstva určena pro politiky v Platformy, pokud se rozhodnou pro koalici s Právem a spravedlností.

Premiér také včera zrušil úřad vládního zmocněnce pro rovnoprávný statut mužů a žen. Podle kritiků to může vyvolat napětí ve vztazích s Bruselem. Evropská unie po svých členech požaduje, aby otázkám rovnoprávnosti věnovali zvýšenou pozornost.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme